Lindsey Stirling – roztańczona skrzypaczka

Przedstawiam Wam tym razem performerkę Lindsey Stirling. Jest to uzdolniona skrzypaczka, która uwodzi nutami i hipnotyzuje widowiskowym, i pełnym ekspresji tańcem. Lubi eksperymentować z różnymi gatunkami muzycznymi. Przyznam się Wam, od lat przyglądam się jej postępom i doprawdy potrafi zainspirować. Zawsze uśmiechnięta, pełna życia i ciągle zaskakuje nas pomysłowością, czego odzwierciedlenie widać m.in. w choreografii na każdym z jej występów.

Pochodzenie

Lindsey Stirling urodziła się w Santa Ana, w stanie Kalifornia w USA. Tam ukończyła szkołę średnią, a następnie przeprowadziła się do Provo w stanie Utach. Studiowała tam rekreację terapeutyczną na Uniwersytecie Brighama Younga (uczelnia założona przez mormonów). Obecnie mieszka w Los Angeles w stanie Kalifornia.

lindsey_stirling1

Kariera

Będąc pod wpływem ojca, zamiłowanie do gry na skrzypcach zaczęła przejawiać już w wieku 5 lat (nie do pomyślenia wg naszej minister edukacji!). Od tego momentu przez kolejne 12 lat pobierała prywatne lekcje gry muzyki poważnej. Dzięki nabytym umiejętnościom w wieku 16 lat dołączyła do rockowego zespołu Stomp On Melvin, gdzie z czwórką przyjaciół eksperymentowała z muzyką. Swoją pasję rozwijała nie tylko doskonaląc grę na skrzypcach, ale również podejmując się próby pisania utworów. Za napisany utwór rockowy została doceniona w 2005 i otrzymała m.in. tytuł Arizona’s Jr. Miss oraz National Jr. Miss Pageant w kategorii talentów. Kolejnym przełomowym momentem w jej życiu okazała się znajomość ze studentem kinematografii Devinem Grahamem, z którym nakręca do dzisiaj znane i lubiane klipy filmowe.

Jako, że od najmłodszych lat fascynowała się również tańcem, połączyła obie pasje w sposób perfekcyjny. Podczas jednego z wywiadów miała powiedzieć:

Odkąd byłam dzieckiem zawsze chciałam tańczyć. Moi rodzice powiedzieli jednak, że muszę wybrać pomiędzy skrzypcami i tańcem, ponieważ na oba nie mogliśmy sobie pozwolić. Wybrałam skrzypce. Moim zdaniem te dwie rzeczy się dopełniają. To jest to, co zawsze chciałam robić.

W pięć lat po otrzymaniu pierwszego wyróżnienia, wzięła udział w amerykańskim programie „Mam Talent” docierając do ćwierćfinału. Jej występy określane były przez jurorów jako „elektryzujące”. Pewnego razu zapytana podczas rozmowy na czacie z fanami o to, jak udaje jej się łączyć grę na skrzypcach z tańcem, odpowiedziała:

Teraz jest to częścią mojej naturalnej ekspresji i przychodzi mi to niezwykle naturalnie. Muszę znać perfekcyjnie piosenkę, którą gram zanim zacznę się poruszać. Kiedy już znam piosenkę bardzo dobrze mogę się świetnie bawić, tańcząc podczas jej wykonywania.

Pierwszy teledysk na YouTube

Niespożyta energia, pasja, miłość do muzyki nie pozwalały jej rezygnować z tego co lubi. Wraz ze swoim przyjacielem filmowcem w 2011 roku zdecydowała się nagrać pierwszy teledysk Spontaneus Me i umieścić go na YouTube. Zachwyt internautów i uznanie przerosły jej najśmielsze oczekiwania. Później było jeszcze lepiej.

Od 2007 do chwili obecnej jej kanał na YouTube zgromadził ponad 8,7 mln subskrybentów, a suma wyświetleń wszystkich teledysków przekracza 1,6 miliarda.

Obecnie Lindsey Stirling ma się doskonale. Koncertuje na całym świecie, a kalendarz występów ma zapełniony z góry na kolejne 6 miesięcy. W Polsce uraczy koncertem krakowian w Tauron Arena dnia 24 lutego 2017, a poznaniaków 25 lutego 2017 na Międzynarodowych Targach Poznańskich (MTP2).

Na koniec jeszcze ciekawostka. Pamiętacie Pentatonix? Rozpisywałem się na ich temat we wcześniejszym artykule Pentatonix, gardła pełne wdzięku. Nakręcili wspólny klip z Lindsey „Radioactive”.

O tym już wiesz?

Pentatonix, czyli gardła pełne wdzięku

Ten zespół po prostu trzeba poznać – Pentatonix. Jest to amerykański zespół znany głównie z …