Jerzy Owsiak zaprasza na Pol’and’Rock Festival 2019

Już za moment, już za chwilę pierwszego sierpnia rusza wielka coroczna impreza otwarta dla wszystkich pokoleń 25. Pol’And’Rock Festival (daw. Przystanek Woodstock). Jerzy Owsiak, pomimo wielu trudności i rzucanych mu przez rządzącą partię PiS kłód pod nogi, wraz ze swoją ekipą zaprasza wszystkich bez wyjątku do wspólnej zabawy. W artykule odpowiemy sobie na pytanie, czy ten „najwspanialszy festiwal świata” to nadal tylko święto muzyki, czy może coś więcej?

Pol’and’Rock Festival 2019

Cieszy mnie niezmiernie, że impreza odbędzie się wbrew złorzeczeniom zawistników. Po raz kolejny festiwal zawładnie Kostrzynem nad Odrą, do którego przybędą setki tysięcy wiernych fanów, dla których metryka nie stanowi żadnej bariery. Jak zwykle wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Podczas koncertów uświadczyć tradycyjnie można muzyki z przesłaniem, które wśród przyzwoitych ludzi nie powinno wzbudzać negatywnych emocji, a dużo w nim mowy o miłości, przyjaźni, różnorodności, czy po prostu wolności.

Zabawa odbędzie się w dniach od 1 do 3 sierpnia. Na Dużej Scenie pojawią się: DubFX, Ziggy Marley, Skunk Anansie, Avatar, Acid Drinkers, Testament, Black Stone Cherry, Decapitated, Parkway Drive, Happysad, Kult, Prophets Of Rage, Perturbator, Krzysztof Zalewski, The Adicts.

Fot. Wikipedia

Organizacja i przesłanie festiwalu

Od 1995 roku festiwal muzyczny organizuje Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z pieniędzy uzyskanych od sponsorów i z datków. Pomysł na zorganizowanie festiwalu pojawił się w roku 1994, gdy w USA odbył się ponownie, po 25 latach, kolejny Woodstock. Stąd nazwa i jak o niej mówił Jerzy Owsiak, wyrosła z legendy festiwalu w Woodstock i atmosfery epoki dzieci kwiatów. Do 2017 r. bez przeszkód funkcjonowała pierwotna nazwa do chwili, gdy komercyjna agencja w USA przejęła prawa do masowej imprezy Woodstock. Warunkiem korzystania z nazwy było wprowadzenie biletów i udział w przychodach m.in. z ich sprzedaży, co spotkało się z odmową ze strony Jerzego Owsiaka, ponieważ od początków istnienia zobowiązał się publicznie do zachowania wstępu wolnego.

Od 2006 r. przy festiwalu prowadzona jest Akademia Sztuk Przepięknych, podczas której udział biorą znani artyści (np. Zbigniew Hołdys), przedstawiciele ze świata mediów (np. Tomasz Lis), kultury (np. Andrzej Wajda), nauki (np. prof. Jerzy Bralczyk), polityki (np. prezydent Lech Wałęsa), czy różnych religii (np.: abp. Józef Życiński, naczelny rabin Michael Schudrich, immam Ali Abi Issa).

Z racji tego, że jest to impreza masowa, gromadząca setki tysięcy uczestników, zdarzają się przypadki różnych wykroczeń. W tym roku gospodarz zapewnia, że robi wszystko, żeby zabawa przebiegała bez zakłóceń, było bezpiecznie tu na miejscu oraz w drodze powrotnej do swoich miejscowości.

Niekończące się złośliwości rządzących

Sytuacja z Pol’and’Rock Festival ma się podobnie jak z organizowanym finałem WOŚP. Rządzący z partii rządzącej PiS od lat robią wiele, żeby utrudnić organizatorom przeprowadzenie sprawnej organizacji zbiórki pieniędzy dla WOŚP (zob.: przykładowe artykuły), jak i również podejmowane były próby zablokowania rzeczonego muzycznego wydarzenia. Małostkowość i złośliwości przedstawicieli tej partii są nieprawdopodobne. Polacy w przygniatającej większości popierają działalność Jerzego Owsiaka, czemu dają świadectwo każdego roku podczas zbiórek pieniędzy (padają kolejne rekordy), a także swoją obecnością na festiwalu.

A zatem jest to jedynie muzyczna impreza, czy jednak coś więcej?

Źródła: Wikipedia oraz oficjalna witryna Pol’and’Rock Festival

O tym już wiesz?

Pentatonix, czyli gardła pełne wdzięku

Ten zespół po prostu trzeba poznać – Pentatonix. Jest to amerykański zespół znany głównie z …