Węgry: bank sterowany przez Putina otwiera siedzibę w Budapeszcie

Jeszcze nie ucichły głosy po wyrzuceniu z Węgier Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego zwanego „uniwersytetem Sorosa”, a dochodzą do nas informacje dotyczące wielkiego przedsięwzięcia, co do którego przeprowadzenia zdecydowali się już Viktor Orban z Władimirem Putinem – dowiadujemy się o tym od dziennikarzy śledczych z tygodnika „Wprost”, którzy uczestniczyli w międzynarodowym śledztwie dziennikarskim.

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny w Budapeszcie

Tajemnicą nie jest, że z roku na rok Viktor Orban zacieśnia współpracę z Rosją. Tym razem Moskwa zyskuje wpływy na polu bankowym. Na początku roku obiegła świat informacja, że siedziba rosyjskiego Międzynarodowego Banku Inwestycyjnego (MBI) ma zostać przeniesiona z Moskwy do Budapesztu. Żeby było ciekawiej, ma zyskać statut placówki dyplomatycznej, co jest zdaniem śledczych równoznaczne z całkowitą nietykalnością – oznacza to zwolnienia z wszelkich podatków, ceł, a nawet sankcji. Co więcej, zdaniem „New York Timesa” szef MBI Nikołaj Kosow ma związki z KGB podobnie, jak mieli jego rodzice.

Znany węgierski historyk Krisztián Ungváry wypowiadając się dla dziennika „Népszava” decyzje Viktora Orbana nazywa wprost zdradą, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że cały zarząd banku składa się z tajnych rosyjskich agentów.

Dziennikarze śledczy ustalili również, że Putin zabiegał o otwarcie siedziby w Polsce.

Fot. Wikipedia

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny – bank inwestycyjny krajów-członków RWPG. Założony na podstawie umowy podpisanej 10 lipca 1970 w Moskwie. Miał pomagać w rozwoju i wzmacniać współpracę państw należących wtedy do Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG). Po upadku ZSRR rosyjski bank wstrzymał działalność, znalazł się na skraju bankructwa. Jednak niespodziewanie w 2012 r. Putin wskrzesza działalność banku. Zdaniem mediów miało to związek z kłopotami rosyjskich oligarchów na Cyprze, który przez lata był dla nich rajem podatkowym. Z ustaleń niemieckiego wywiadu, w 2012 r. Rosjanie mogli mieć w cypryjskich bankach nawet 26 mld euro.

Próby obejścia sankcji

Sankcje nałożone w 2014 r. w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, zapoczątkowały m.in. spadek wartości rubla oraz nałożono embargo na produkty rolno-spożywcze.  W odpowiedzi  w 2016 r. uruchomiony został specjalny program ze wsparciem dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Poprzez udzielanie korzystnych pożyczek handlowych próbowano rozruszać handel między oboma krajami. Podobne starania poczyniono w krajach sąsiadujących z Rosją. Pożyczki udzielać miały banki lokalne, np.: Belarusbank na Białorusi, Sbierbank w Rosji, Vietcombank w Wietnamie, Bank of Georgia w Gruzji, a w Polsce miał to być Alior Bank. Rzecznik Alior Banku, Marcin Herman, pytany o współpracę zaprzecza jakoby do niej doszło, ale potwierdza, że takie próby nawiązania współpracy przez MBI pojawiały się. Gdy próby nie powiodły się próbowano w 2017 r. podejść do tematu inaczej, to importerom rosyjskim udzielano pożyczek za pośrednictwem bankowych franczyz Locko-Banku.

Na Węgrzech jak widzimy Viktor Orban nie widzi przeciwwskazań, a naniesione sankcje wydaje się ignorować.

Węgry dogadują się z Putinem

Liczne spotkania Viktora Orbana z Władimirem Putinem przynoszą skutek. Wspólnie budują elektrownię jądrową w Węgrzech, razem doprowadzają do otwarcia siedziby rosyjskiego banku w Budapeszcie, ale nie zapominajmy o  tzw. „Uniwersytetecie Sorosa” (Uniwersytet Środkowoeuropejski), liberalnego amerykańskiego miliardera węgierskiego pochodzenia, który od wielu lat wspierał Środkową Europę na drodze jej demokratyzacji. Orban, zresztą podobnie jak nasi rządzący polscy politycy z PiS oraz o. Rydzyk, nie przepadają za tym biznesmenem – o czym już kiedyś pisałem w artykule: Sprzeczne interesy – George Soros, o. Tadeusz Rydzyk i eurosceptycy.

Źródła:
TVN24 – „New York Times”: Węgry otwierają drzwi rosyjskim szpiegom w Unii

Wprost – Do Polski chciał wejść bank, który może ukrywać rosyjskich agentów
Polityka – Orban wyrzuca z Węgier „Uniwersytet Sorosa”

O tym już wiesz?

PiS szuka konfliktu w rodzinie Roberta Biedronia

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że partia rządząca Jarosława Kaczyńskiego konfliktuje ze sobą różne grupy …