Start / Polityka / Węgry: bank sterowany przez Putina otwiera siedzibę w Budapeszcie

Węgry: bank sterowany przez Putina otwiera siedzibę w Budapeszcie

Jeszcze nie ucichły głosy po wyrzuceniu z Węgier Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego zwanego „uniwersytetem Sorosa”, a dochodzą do nas informacje dotyczące wielkiego przedsięwzięcia, co do którego przeprowadzenia zdecydowali się już Viktor Orban z Władimirem Putinem – dowiadujemy się o tym od dziennikarzy śledczych z tygodnika „Wprost”, którzy uczestniczyli w międzynarodowym śledztwie dziennikarskim.

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny w Budapeszcie

Tajemnicą nie jest, że z roku na rok Viktor Orban zacieśnia współpracę z Rosją. Tym razem Moskwa zyskuje wpływy na polu bankowym. Na początku roku obiegła świat informacja, że siedziba rosyjskiego Międzynarodowego Banku Inwestycyjnego (MBI) ma zostać przeniesiona z Moskwy do Budapesztu. Żeby było ciekawiej, ma zyskać statut placówki dyplomatycznej, co jest zdaniem śledczych równoznaczne z całkowitą nietykalnością – oznacza to zwolnienia z wszelkich podatków, ceł, a nawet sankcji. Co więcej, zdaniem „New York Timesa” szef MBI Nikołaj Kosow ma związki z KGB podobnie, jak mieli jego rodzice (użyty przez dziennikarzy czas teraźniejszy wskazuje na to, że Putin, zgodnie z wcześniejszymi zamysłami, wskrzesił KGB).

Znany węgierski historyk Krisztián Ungváry wypowiadając się dla dziennika „Népszava” decyzje Viktora Orbana nazywa wprost zdradą, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że cały zarząd banku składa się z tajnych rosyjskich agentów.

Dziennikarze śledczy ustalili również, że Putin zabiegał o otwarcie siedziby w Polsce.

Fot. Wikipedia

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny – bank inwestycyjny krajów-członków RWPG. Założony na podstawie umowy podpisanej 10 lipca 1970 w Moskwie. Miał pomagać w rozwoju i wzmacniać współpracę państw należących wtedy do Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG). Po upadku ZSRR rosyjski bank wstrzymał działalność, znalazł się na skraju bankructwa. Jednak niespodziewanie w 2012 r. Putin wskrzesza działalność banku. Zdaniem mediów miało to związek z kłopotami rosyjskich oligarchów na Cyprze, który przez lata był dla nich rajem podatkowym. Z ustaleń niemieckiego wywiadu, w 2012 r. Rosjanie mogli mieć w cypryjskich bankach nawet 26 mld euro.

Próby obejścia sankcji

Sankcje nałożone w 2014 r. w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, zapoczątkowały m.in. spadek wartości rubla oraz nałożono embargo na produkty rolno-spożywcze.  W odpowiedzi  w 2016 r. uruchomiony został specjalny program ze wsparciem dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Poprzez udzielanie korzystnych pożyczek handlowych próbowano rozruszać handel między oboma krajami. Podobne starania poczyniono w krajach sąsiadujących z Rosją. Pożyczki udzielać miały banki lokalne, np.: Belarusbank na Białorusi, Sbierbank w Rosji, Vietcombank w Wietnamie, Bank of Georgia w Gruzji, a w Polsce miał to być Alior Bank. Rzecznik Alior Banku, Marcin Herman, pytany o współpracę zaprzecza jakoby do niej doszło, ale potwierdza, że takie próby nawiązania współpracy przez MBI pojawiały się. Gdy próby nie powiodły się próbowano w 2017 r. podejść do tematu inaczej, to importerom rosyjskim udzielano pożyczek za pośrednictwem bankowych franczyz Locko-Banku.

Na Węgrzech jak widzimy Viktor Orban nie widzi przeciwwskazań, a naniesione sankcje wydaje się ignorować.

Węgry dogadują się z Putinem

Liczne spotkania Viktora Orbana z Władimirem Putinem przynoszą skutek. Wspólnie budują elektrownię jądrową w Węgrzech, razem doprowadzają do otwarcia siedziby rosyjskiego banku w Budapeszcie, ale nie zapominajmy o  tzw. „Uniwersytetecie Sorosa” (Uniwersytet Środkowoeuropejski), liberalnego amerykańskiego miliardera węgierskiego pochodzenia, który od wielu lat wspierał Środkową Europę na drodze jej demokratyzacji. Orban, zresztą podobnie jak nasi rządzący polscy politycy z PiS oraz o. Rydzyk, nie przepadają za tym biznesmenem – o czym już kiedyś pisałem w artykule: Sprzeczne interesy – George Soros, o. Tadeusz Rydzyk i eurosceptycy.

Źródła:
TVN24 – „New York Times”: Węgry otwierają drzwi rosyjskim szpiegom w Unii

Wprost – Do Polski chciał wejść bank, który może ukrywać rosyjskich agentów
Polityka – Orban wyrzuca z Węgier „Uniwersytet Sorosa”

Wasze komentarze:

O tym już wiesz?

KRRiT ukryła miażdżący raport o TVP

Niezwykle poważnie brzmi jedna z opinii naukowców, którzy badali w ostatnim czasie kondycję programów informacyjnych …