USA: Lech Wałęsa i Leszek Balcerowicz honorowymi gośćmi w Kongresie

Były prezydent RP i przywódca Solidarności Lech Wałęsa, ubrany w koszulkę z napisem „Konstytucja”, wystąpił wczoraj w Kongresie USA, aby upamiętnić 30-lecie przemian demokratycznych w Polsce. W Kongresie pojawił się również prof. Leszek Balcerowicz, który zabrał głos w sprawach politycznych i gospodarczych. Inicjatorem jubileuszowej wizyty jest National Endowment for Democracy (Narodowy Fundusz na rzecz Demokracji). Był to wspólny udział w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych, zorganizowanym pod hasłem „Demokracja i sojusz NATO. Podtrzymywanie naszych wspólnych demokratycznych wartości”.

„My, Naród”

Lech Wałęsa był pierwszym w historii obcokrajowcem niebędący głową państwa, który wystąpił przed Kongresem Stanów Zjednoczonych. Podobnie jak 30 lat temu Lech Wałęsa rozpoczął swoje przemówienie od słów „My, naród”. Prezydent zwrócił uwagę na to, że powstała nowa epoka – intelektu, globalizacji i informacji, a czas ten jest dużo gorszy od poprzedniego – ocenił.

Poniżej fragment wystąpienia. Materiał TVN24 pt. „Lech Wałęsa w Izbie Reprezentantów: jedna epoka upadła, druga nie powstała”

– Na skróty można powiedzieć tak: jedna epoka upadła, druga nie powstała. Czas w jakim się znaleźliśmy, nazywam „epoką słowa”. Najpierw było słowo, a słowo ciałem się jutro stanie – mówił noblista. – Więc musimy bardzo dużo rozmawiać i zauważyć różność tych epok.

Zauważa, że to „dużo trudniejszy” czas niż okres sprzed 30 lat. – Właściwie wszystkie dziedziny, w tym rola Stanów Zjednoczonych, powinny ulec zmianie – powiedział Wałęsa do amerykańskich kongresmenów.

Podkreślał, że świat powinien dziś się zastanowić, na jakim fundamencie powinien być osadzony nowy świat, jakiego wymaga systemu ekonomicznego – bo jego zdaniem nie komunistycznego, który się nigdzie nie sprawdził, ani kapitalistycznego w formie dotąd obowiązującej.

Były prezydent zastanawiał się, czym obecnie jest demokracja. Jak mówił, uczono go, że demokracja to rządy większości, ale obecnie większość nie chodzi na wybory.

Przemiany polityczne i gospodarcze 1989-2019

Profesor Leszek Balcerowicz towarzyszący prezydentowi Lechowi Wałęsie miał wystąpienie na temat przemian politycznych i gospodarczych na tle innych krajów Europy na przełomie ostatnich 30 lat. Poruszano również tematy związane z obecną sytuacją polityczną w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródła:
Rzeczpospolita – „Wałęsa w Kongresie: Jedna epoka upadła, druga nie powstała”
House Foreign Affairs Committee – „Democracy and the NATO Alliance: Upholding our Shared Democratic Values”
Respublica – „My, naród”

TVN24

O tym już wiesz?

PiS szuka konfliktu w rodzinie Roberta Biedronia

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że partia rządząca Jarosława Kaczyńskiego konfliktuje ze sobą różne grupy …