UE, USA i Watykan: rząd PiS niszczy niezależność sądownictwa w Polsce

Jak się okazuje, nie tylko nasi sojusznicy z USA i UE zainteresowani są wydarzeniami w Polsce. Watykan także z uwagą przygląda się wydarzeniom w kraju Lechitów. W artykule przyjrzymy się co o nas mówią poszczególni sprzymierzeńcy i dlaczego z niepokojem obserwują zachodzące zmiany.

Watykan

Od wczoraj rodzime media informują nas o tym, co napisano w drukowanym watykańskim dzienniku L’Osservatore Romano. Przejrzyjmy zatem prasę. Z portalu WP dowiadujemy się, że watykański dziennik pisze o „likwidacji autonomii sądownictwa” w Polsce, że jest to kontrowersyjna reforma, która wprowadza parlament zdominowany przez „prawicowy, nacjonalistyczny i eurosceptyczny PiS”. Przyznaję, że przypomina mi to zeszłoroczne słowa zaniepokojenia, które mogliśmy przeczytać m.in. w katolickim portalu Deon.pl w artykule: „Oficjalny dziennik Watykanu o reformie sądownictwa”. Już w 2017 roku zauważono, że w Polsce likwiduje się autonomię wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem w piątek na ostatnim przedwakacyjnym posiedzeniu sejmu przypieczętowano los polskiego sądownictwa. W jednym z wywiadów I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf mówiła o sobie, że jest w tym momencie prezesem SN na uchodźctwie (rządząca partia PiS chce ją bezpawnie, z naruszeniem konstytucji usunąć – zgodnie z konstytucją funkcję pełnić powinna do 2020 roku, a gwarantuje to jej przepis mówiący o nieusuwalności sędziów).

Podekscytowany mec. Roman Giertych zatweetował, ponieważ spełnił się przewidywany scenariusz z 2017 roku i przytacza artykuł z Gosc.pl:

Unia Europejska

Emocji nie studzą wydarzenia w parlamencie europejskim. Komisja Europejska z wiceprzewodniczącym Fransem Timmermansem na czele odbywa liczne rozmowy z rządem polskim i nawołuje do przestrzegania prawa – tj. własnej, polskiej konstytucji. Gazeta „Rzeczpospolita” przypomina, że problemy z praworządnością zaczęły się od ataku na Trybunał Konstytucyjny tuż po przejęciu przez PiS władzy w 2015 roku. Warto w tym miejscu przypomnieć z jakim uporem premier Beata Szydło odmawiała chociażby drukowania wyroków TK, gdy prezesem był jeszcze prof. Andrzej Rzepliński, a którego z wielkim zaangażowaniem zwalczał poseł PiS, były komunistyczny prokurator Stanisław Piotrowicz. Opozycja zastanawia się, jakie mogą być tego konsekwencje – gościnnie w Onet Rano skomentował Rafał Trzaskowski (PO).

Nie zapominajmy o Komisji Weneckiej (właściwa nazwa to Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo) organie doradczym przy Radzie Europy do spraw prawa konstytucyjnego, w skład którego wchodzą eksperci prawa z 60 państw, w tym z Watykanu. Komisja ostrzegała wyraźnie, że wdrażane reformy stanowią „poważne zagrożenie” – mogliśmy przeczytać w Onecie. Generał Stanisław Koziej tymczasem przygląda się KW:

USA

Stany Zjednoczone także wyrażały zaniepokojenie zmianami legislacyjnymi przeprowadzanymi przez rząd PiS, co dobitnie w komentarzu wyraziła rzecznik prasowa Departamentu Stanu USA Heather Nauert:

Jesteśmy zaniepokojeni działaniami legislacyjnymi polskiego rządu, które wydają się ograniczać władzę sądowniczą i potencjalnie mogą osłabić system prawny. Obserwujemy sytuację oraz prowadzone są rozmowy pomiędzy przedstawicielami najwyższych urzędów USA i Polski.

– zastrzegając przy tym, że USA zależy na dobrych stosunkach z Polską.

Wybrane przykłady z amerykańskiej prasy:

„The New York Times” – pisał, że Kaczyński zachowuje się jak klon Putina, który niszczy sądownictwo i media – mogliśmy przeczytać w 2016 r. tutaj.

„Washington Post” – Kaczyński musi zrozumieć, że jego polityka zagraża bezpieczeństwu Polski – zauważyli dziennikarze z „Wprost” tutaj.

„Politico” – Kaczyński i Orban nowi komuniści – czytaliśmy na WP tutaj.

Znamienna jest reakcja PiS na padające słowa krytyki ze strony parlamentarnej opozycji, mianowicie w ogóle jej nie przyjmują do wiadomości, odrzucają i wmawiają sobie, że wszystko jest w jak najlepszym porządku dodając przy tym, że wszystkie zarzuty to wymysły i kłamstwa „lewaków”. W tych oszczerstwach tradycyjnie wiedzie prym posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, ale nie ona jedyna nie przyjmuje do świadomości rzeczywistości taką, jaka ona jest.

Musimy wziąć na poprawkę to, że Donald Trump rzadko słucha się swoich doradców w Białym Domu. Niepokojąco wygląda zapowiedź Steve’a Bannona, nacjonalisty i przyjaciela prezydenta Donalda Trumpa, który wkracza do Europy w celu niszczenia wspólnoty krajów UE. Viktor Orban (Węgry) go popiera i przyjmuje z honorami.

TVN24 z grudnia 2017 r. krótki komentarz o konieczności przestrzegania konstytucji, który przytaczałem w artykule o ustawie IPN, którą skrytykowały USA

Gdzie leży prawda?

Ponieważ jest niedziela pozwolę sobie na jedną refleksję. Na koniec artykułu zadaję sobie pytanie, czy rządzący z PiS zdają sobie sprawę z tego co robią i jak to jest postrzegane przez świat? Nacjonalizm, dyktatura, manipulacje i kłamliwa propaganda, to pokusa dla rządzących, jakiej powinni się wystrzegać – mówił papież Franciszek, a o czym mowa w artykule „Dyktatury manipulują przekazem” na łamach watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano. Czy na tym ma polegać „orbanizacja” Polski?

O tym już wiesz?

Krystyna Pawłowicz (PiS): Unia Europejska to szmata!

Szybkimi krokami zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego, nadarza się okazja, aby powspominać o tym, …