Start / Polityka / Sprzeczne interesy – George Soros, o. Tadeusz Rydzyk i eurosceptycy

Sprzeczne interesy – George Soros, o. Tadeusz Rydzyk i eurosceptycy

W związku z postacią Georga Sorosa znowu zrobiło się głośno po tym, jak oznajmiły media, że przekazał 400 tys. funtów na kampanię promującą pozostanie Wielkiej Brytanii w strukturach Unii Europejskiej. Kampanię antybrexitową pokieruje bizneswoman Gina Miller, która kieruje grupą Best of Britain. Jej inicjatywę wsparła należąca do Sorosa Open Society Foundation.

Kim jest George Soros?

George Soros to amerykański miliarder, finansista, filantrop, inwestor giełdowy węgiersko-żydowskiego pochodzenia, fundator wspomnianej na wstępie Open Society Foundation oraz licznych fundacji, w tym polskiej Fundacji im. Stefana Batorego. Soros podarował 250 milionów dolarów na Central European University w Budapeszcie, na którym wykłada się w języku angielskim i posiada akredytację amerykańską oraz węgierską.

Krótko o fundacji OSF – została założona w celu promowania demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, praw człowieka, edukacji, społeczeństwa otwartego i pro-rynkowych reform społeczno-ekonomicznych. Poprzez wsparcie sektora organizacji pozarządowych, po upadku komunizmu, wspierano przemiany demokratyczne w krajach Europy Wschodniej. Po akcesji w 2004 r. wielu krajów Europy Wschodniej do Unii Europejskiej pomoc finansowa fundacji w tym rejonie została znacząco zredukowana, a fundacja swoją aktywność przeniosła w inne rejony świata.

  • Odznaczenia
  • Wyróżnienia
  • 1995 – litewski Order Wielkiego Księcia Giedymina
  • 1998 – estoński Order Krzyża Ziemi Maryjnej I klasy
  • 2002 – łotewski Order Trzech Gwiazd III klasy
  • 2004 – węgierski Krzyż Wielki Orderu Zasługi Republiki
  • 2012 – polski Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi
  • 2015 – ukraiński Order za Zasługi

Otrzymał doktoraty honoris causa następujących uczelni: New School for Social Research (Nowy Jork), University of Oxford (1980), Uniwersytet Ekonomiczny w Budapeszcie i Uniwersytetu Yale w 1991 r.

W roku 2000 „Gazeta Wyborcza” wyróżniła George’a Sorosa tytułem Człowieka Roku. Laudację na cześć laureata wygłosił minister spraw zagranicznych prof. Bronisław Geremek.

Posłuchajmy prezesa Fundacji im. Stefana Batorego, Aleksandra Smolara w programie TVN24 BiŚ „Fakty z zagranicy”.

Ciekawostka: 150 członków Królewskej Akademii Nauk wystosowało list uczonych opowiadających się przeciwko Brexitowi, a wśród nich słynny astrofizyk Stephen Hawking – „Brexit będzie katastrofą”.

Ojciec Rydzyk: Polską rządzi amerykański Żyd

Kto zna tego toruńskiego redemptorystę ten wie, że Rydzyk szczególną sympatią Żydów nie darzy. W rozgłośni Radio Maryja przed laty wiele razy można było natknąć się na nieprzychylne wypowiedzi nie tylko kierowane pod adresem Semitów, ale również dostawało się Unii Europejskiej, czy Angelii Merkel. Pamiętajmy, że przed przystąpieniem Polski do UE o. Rydzyk – podobnie Antoni Macierewicz – wypowiadali się przeciwko integracji Polski z UE. W roku 2007 zaatakował Georga Sorosa „Polską rządzi amerykański Żyd”, nie omijając słowami krytyki fundacji Batorego, a Lecha Kaczyńskiego nazwał oszustem, który ulega żydowskiemu lobby. Przyznacie sami, że można odnieść dzisiaj wrażenie, że Rydzyk dopuszcza się szantażu pod adresem rządu PiS, a partia Jarosława Kaczyńskiego chcąc utrzymać wysokie poparcie społeczne, ulega naciskom z Torunia i przelewa kolejne miliony na konto tego chciwego zakonnika.

… i inni eurosceptycy

Przykłady można mnożyć, wystarczy przejrzeć prawicową prasę, czy serwisy skrajnej prawicy w Polsce. Jednym z rzucających się w oczy tytułów jest materiał sympatyzującą z PiS „wPolityce”, a tytuł w ich specyficznym stylu brzmi następująco: „George Soros znowu mąci! Wyciekł dokument, z którego wynika, że jest jednym z głównych sponsorów kampanii przeciwko Brexitowi” – powiem Wam jedno – gdyby taki tytuł napisało prorosyjskie medium, to bym się nie dziwił, ale polskie? Jak można „mącić” przeciwko Brexitowi? Przecież w naszym interesie jest to, aby Wlk. Brytania pozostała w UE, zatem to żadne mącenie, lecz słuszne wspieranie, bo to leży w interesie Polski. A może bracia Karnowscy po prostu życzą im oraz Polsce rozpadu UE, a wcześniej Polexitu, do którego już zachęca czwartkowy błazen TVP Info – Wojciech Cejrowski?

Nacjonaliści, zwolennicy ONR wiedzą czego chcą. Najlepiej ich zapatrywania przedstawia ich własna grafika, którą się obnoszą po portalach społecznościowych. W ruchu Kukiza nie brakuje podobnych nastrojów (Paweł Kukiz wprowadził do sejmu nacjonalistów, nie zapominajmy).

Konflikt z Izraelem. Sojusz z USA zagrożony

Nie będę się rozpisywał, bo temat jest już od wielu dni na świeczniku. „Newsweek” dzisiaj pisze wprost, że konflikt z Izraelem w związku z brzmieniem ustawy o IPN spowodował poważne zawirowania, których konsekwencje odczuwane są także za Atlantykiem: „Zamrożone kontakty na wysokich szczeblach i zagrożona współpraca wojskowa”. Sojusz z USA pod znakiem zapytania.

Nie zapomnijcie polubić!

Wasze komentarze:

O tym już wiesz?

Krystyna Pawłowicz (PiS): Unia Europejska to szmata!

Szybkimi krokami zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego, nadarza się okazja, aby powspominać o tym, …