Wesprzyj WCU

Sojusznik PiS, Viktor Orban (Węgry), liczy na rozbiór Ukrainy

Zanim przyjrzymy się zapatrywaniom Viktora Orbana, przypomnimy sobie parę istotnych faktów z nieco odleglejszej przeszłości. Jest to o tyle istotne, ponieważ motywy, którymi kieruje się obecny premier Węgier, pokrywają się z motywami sprzed okresu II wojny światowej. Ponadto przypomnimy sobie wypowiedzi posła Sławomira Nitrasa, Fransa Timmermansa oraz Donalda Tuska.

Okres przedwojenny i wojna

XX wiek, trwa II wojna światowa. Węgry przynależą do sojuszu Państw Osi, którego trzon stanowiła trójka państw: III Rzesza (hitlerowskie Niemcy), Włochy oraz Japonia. Węgry jako pierwsze przystąpiły do paktu trzech (20 XI 1940), a niewiele później m.in. Słowacja (ciekawostka – prezydentem był ksiądz nacjonalista, Jozef Tiso, skazany po wojnie na karę śmierci za ludobójstwo).  Węgry przystąpiły do współpracy z nazistami licząc na to, że uda im się odzyskać utracone terytoria po przegranej I wojnie światowej.

Obecnie

Węgry znalazły się tym razem po właściwej stronie. Podobnie jak my, są członkiem Unii Europejskiej oraz przynależą do NATO. Rządzone w autorytarny sposób przez Viktora Orbana nie cieszą się w Unii Europejskiej szczególnym uznaniem. Częstym gościem na Węgrzech bywa prezydent Rosji, Władimir Putin, co dodatkowo obniża poziom zaufania Europejczyków do tego kraju.  Motywy wpływające na postępowanie Orbana wydają się pokrywać z tymi, jakimi kierowali się włodarze Węgier przed rzeczoną II wojną światową i stąd pojawiają się znowu hasła dotyczące rewizji granic.

O rewizji granic przypomina nam dzisiaj poseł PO, Sławomir Nitras w programie Onet Rano:

Viktor Orban namawiał nas, żebyśmy w czasie kryzysu ukraińskiego wzięli ziemie i podzielili się nią. On marzy o rewizji granic w Europie, jak Władimir Putin. (…) Orban jest bardzo niebezpieczny i bardzo inteligentny.

Frans Timmermans, holenderski polityk, komisarz UE i kandydant na szefa Komisji Europejskiej w rozmowie z Newsweekiem zwraca uwagę:

Najbardziej ulegli w Europie wobec Kremla są prawicowi populiści, którzy są najlepszymi przyjaciółmi Putina. Dlatego uważam, że pan Kaczyński powinien sobie przemyśleć swoją przyjaźń z przyjaciółmi Putina.

Warto przypomnieć słowa Donalda Tuska wypowiedziane w zeszłym roku podczas zjazdu delegatów EPL w Helsinkach:

Jeśli przeciwstawiasz państwo i naród przeciwko wolności i godności jednostki lub stawiasz je ponad nimi, to nie jesteś chrześcijańskim demokratą; jeśli chcesz konfliktu i podziałów na całym świecie i wewnątrz Unii Europejskiej, nie jesteś chrześcijańskim demokratą; jeśli popierasz (prezydenta Rosji Władimira) Putina i atakujesz Ukrainę, jeśli jesteś za agresorem i przeciw ofierze, nie jesteś chrześcijańskim demokratą.

Tymi słowami zwracał się do ugrupowania Fidesz Viktora Orbana, sojusznika PiS w Parlamencie Europejskim.

Jarosław Kaczyński, PiS – bliskie relacje z Orbanem

To wystąpienie pamiętamy chyba wszyscy, o którym przypomina materiał TVN24.

Na koniec warto przypomnieć skandaliczny apel o konieczności przeprowadzenia rewizji granic, jaki wystosował przed wyborami w Polsce w 2015 roku Mariusz Max Kolonko, były dziennikarz, obecnie obywatel USA, wielki zwolennik Donalda Trumpa – Maxa Kolonko sen o dyktaturze w Polsce. Czy do dzisiaj zmienił zdanie?

O tym już wiesz?

Krystyna Pawłowicz (PiS): Unia Europejska to szmata!

Szybkimi krokami zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego, nadarza się okazja, aby powspominać o tym, …