Radio Wolna Europa wznawia działalność na Węgrzech

Dnia 6 września na łamach poczytnej amerykańskiej gazety The New York Times pojawił się zaskakujący artykuł zatytułowany: „Radio Free Europe is poised to return to a less free Hungary” (Radio Wolna Europa ma szansę powrócić na mniej wolne Węgry). Warto zauważyć, że również w tym roku amerykańska organizacja Freedom House badająca stan wolności i demokracji na świecie, zmieniła status Węgier z kraju wolnego, na częściowo wolny.

Podupadająca demokracja na Węgrzech

Od lat Węgry za rządów Viktora Orbana dla członków polskiego rządu były swoistego rodzaju drogowskazem, inspiracją dla wprowadzanych zmian. Jarosław Kaczyński wielokrotnie podkreślał, że życzy sobie drugiego Budapesztu w Warszawie, dając tym samym do zrozumienia, że procesy zachodzące na Węgrzech, wkrótce rządzący PiS zacznie wdrażać w Polsce. Tak też się dzieje, wystarczy spojrzeć na to, jak potraktowano Trybunał Konstytucyjny, Krajową Radę Sądownictwa, czy Sąd Najwyższy i w jaki sposób traktowana jest opozycja. To samo stanie się z mediami.

„Fakty o świecie” TVN24 na temat powrotu RWE – materiał z dn. 12.09.2019

W powyższym materiale filmowym panowie wspominają Freedom House, która coraz niżej ocenia jakość demokracji na Węgrzech, o czym pisałem przy okazji oceny kondycji Polski w 2019 r. – Freedom House (2019): kryzys sądownictwa w Polsce

Sądy podporządkowane rządzącym, likwidacja niezależnych mediów, uzależnienie od Moskwy – z tym obecnie na Węgrzech mamy do czynienia, pomimo wznoszonych przez Orbana górnolotnych haseł o suwerenności, wolności i walce z nepotyzmem. Jest dokładnie odwrotnie. Węgierskie media zostały niemal całkowicie przejęte przez sprzyjające rządowi spółki. Dominuje w nich rządowa propaganda, przekazy ideologiczne inspirowane przez narzędzia informacyjne dostarczane przez Moskwę. Z prasy amerykańskiej dowiemy się, że oznacza to zarazem alarm bezpieczeństwa dla NATO, a przede wszystkim interesów bezpieczeństwa USA, które nazywają dążenia Rosji wprost rewizjonistycznymi. Pamiętajmy, że zarówno Rosja, jak i Węgry opowiadają się m.in. za przeprowadzeniem rozbioru Ukrainy.

Polski rząd najważniejszym w UE sojusznikiem Węgier

Wiele razy przekonać się mogliśmy o naiwności rządu Mateusza Morawieckiego (de facto Jarosława Kaczyńskiego), który w zamian za uznanie Węgier, podejmuje antyunijne kroki, które burzą wewnętrzną harmonię, solidarność Unii Europejskiej. Eurosceptyczne Węgry współpracujące z Moskwą na wielu płaszczyznach okazały się dla rządu PiS najbliższym sojusznikiem w UE, tym samym Polska jest rozgrywana na arenie międzynarodowej przez Rosję. NATO oraz UE to dostrzegają, stąd takie, a nie inne kroki.

Radio Wolna Europa powraca do Europy Wschodniej

Radio Wolna Europa (ang. Radio Free Europe) to amerykańska rozgłośnia utworzona w 1949 r. prowadząca transmisje informacji, analiz i aktualności do krajów, w których swobodny przepływ informacji został zakazany przez organy rządowe lub nie jest w pełni rozwinięty. Na Węgrzech RWE zaprzestało nadawać po upadku komuny w 1993 roku, teraz po 26 latach tę działalność wznawia.

Misją RWE jest promowanie demokratycznych wartości i instytucji poprzez informowanie w krajach, w których wolność słowa jest zabraniana przez rząd lub nie jest w pełni ugruntowana. RWE opiera się na przekonaniu, że pierwszym wymogiem demokracji są dobrze poinformowani obywatele.

Zbigniew Brzeziński, lata ’60 – Radio Wolna Europa /Fot. Archiwum Rodzinne Jana Nowak-Jeziorańskiego/

W latach 1950-1952 programy polskie półgodzinne, a następnie godzinne nagrywane były w studio w Nowym Jorku, wysyłane pocztą lotniczą do Niemiec i nadawane z anteny pod Frankfurtem. Pierwszym szefem niewielkiego zespołu redakcyjnego w Nowym Jorku został były urzędnik służby dyplomatycznej RP, Lesław Bodeński. W rok później zastąpił go Stanisław Strzetelski, przedwojenny publicysta i redaktor „Wieczoru Warszawskiego”.

W latach 1952–1994 istniała polska sekcja Radia Wolna Europa. Dyrektorami Rozgłośni Polskiej RWE w Monachium byli: Jan Nowak-Jeziorański (1952–1976), Zygmunt Michałowski (1976–1982), Zdzisław Najder (1982–1987), Marek Łatyński (1987–1989) i Piotr Mroczyk (1989–1994). W okresie PRL była najczęściej słuchanym (i systematycznie zagłuszanym) radiem zagranicznym.

Na koniec krótki materiał TVP z 2011 roku wspominający RWE w Polsce:

Źródła:
The New York Times – Radio Free Europe Is Poised to a Less Free Hungary
Polityka – Węgry informacyjnie niesuwerenne. Więc wraca Radio Wolna Europa
Wikipedia – Radio Wolna Europa

Zobacz także: Sojusznik PiS, Viktor Orban (Węgry), liczy na rozbiór Ukrainy

O tym już wiesz?

PiS szuka konfliktu w rodzinie Roberta Biedronia

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że partia rządząca Jarosława Kaczyńskiego konfliktuje ze sobą różne grupy …