Krystyna Pawłowicz (PiS): Unia Europejska to szmata!

Szybkimi krokami zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego, nadarza się okazja, aby powspominać o tym, co tak naprawdę myślą nasi politycy o Unii Europejskiej, gdy podczas wypowiedzi nie kierowali się przyszłymi wynikami zbliżających się wyborów.

Krystyna Pawłowicz: Unia Europejska jest dla mnie szmatą

Przypomnijmy sobie. Był to rok 2013, rozmowa miała miejsce w studio Super Expressu. Posłanka PiS w sposób pogardliwy wyraziła się na temat Unii Europejskiej oraz jej flagi określając mianem „szmaty”, bo – jak twierdzi – nic dla niej nie znaczy, a jedyna flaga jaka ma dla niej znaczenie, to flaga Polski. Tym samym posłanka obecnej ekipy rządzącej z pogardą wyraziła swój pogląd na temat wyniku referendum w 2004, w którym Polacy przytłaczającą większością głosów zdecydowali o przystąpieniu Polski do struktur UE.

Rok później, w 2014 roku, Sejmowa Komisja Etyki Poselskiej ukarała Pawłowicz za nazwanie flagi UE „szmatą”. Posłanka nie uznała decyzji komisji i nie wycofała się ze swoich słów.

Andrzej Duda: Unia Europejska to wyimaginowana wspólnota

Tym razem to prezydent z lekceważeniem wypowiadał się o UE, był to wrzesień ubiegłego roku, przedwyborczy wiec (wybory samorządowe) w Leżajsku. Tam Andrzej Duda określił UE mianem „wyimaginowanej wspólnoty”. Czy dla prezydenta wyimaginowane jest ponad 500 mld zł, które otrzymaliśmy od UE na rozwój kraju? Czy pokój w Europie, który UE zapewnia swoim członkom od dziesięcioleci także nazwie wyimaginowanym? – więcej na ten temat m.in. w Money.pl

Premier Beata Szydło usuwa unijne flagi

Tuż po objęciu władzy przez rząd Beaty Szydło w 2015 roku, z ekranów naszych telewizorów zaczęły znikać flagi Unii Europejskiej. Była to manifestacja pychy oraz zapowiedź izolowania się w UE na własne życzenie, o czym przypomina materiał TVN24.

Rząd PiS lekceważy ustalenia Komisji Weneckiej

„Sędziowie mogą sobie zamówić espresso i ciasteczka” – tymi słowami rząd odpowiada na zarzuty stawiane przez sędziów Sądu Najwyższego. Był to rok 2016, kiedy PiS demolował Trybunał Konstytucyjny z pomocą byłego komunistycznego prokuratora i lojalnego działacza PZPR, Stanisława Piotrowicza, obecnie posła PiS. Prezesem TK był wówczas prof. Andrzej Rzepliński, zastąpiony przez mgr Julię Przyłębską z nadania partyjnego PiS, małżonkę ambasadora w Berlinie.

Warto przypomnieć. Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, szerzej znana pod nazwą Komisji Weneckiej, jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.

Stan na dzisiaj. Wbrew uwagom Komisji Weneckiej, TK został zawłaszczony przez polityków ekipy rządzącej, natomiast próba zawłaszczenia Sądu Najwyższego nie powiodła się. Po interwencji Komisji Europejskiej prof. Małgorzata Gersdorf zachowuje stanowisko prezesa Sądu Najwyższego do końca jej kadencji do kwietnia 2020 roku.

Antyunijny o. Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja

Nie można zapominać o wpływowym redemptoryście z Torunia, do którego każdego roku zjeżdżają się członkowie rządu na obchody urodzin Radia Maryja. Przed przystąpieniem Polski do UE, Tadeusz Rydzyk był zagorzałym przeciwnikiem członkostwa (pomimo, że papież Jan Paweł II był gorącym zwolennikiem integracji). Do dzisiaj negatywnie wyraża się na temat UE, jednocześnie ochoczo korzysta z unijnych dotacji. Sympatyk Viktora Orbana (Węgry).

Jan Nowak-Jeziorański o Radiu Maryja – mogliśmy przeczytać w WP:

W Polsce istnieje potrzeba działalności radia modlitewnego i Radio Maryja po części tę misję realizuje, jednak niedopuszczalna jest propaganda nienawiści i oszczerstw na antenie.

Nowak-Jeziorański nazwał szefa Radia Maryja jawnogrzesznikiem, który gorszy, wobec czego niepokojące jest milczenie Kościoła w tej kwestii. Był to 2002 rok, jeszcze przed przystąpieniem Polski do UE.

Konfederacja – koalicja Korwin-Mikkego

Jest to dość osobliwa koalicja skrajnej prawicy utworzona na potrzeby wyborów br. do Parlamentu Europejskiego. W jej skład wchodzą m.in. byli posłowie Kukiz’15, wspomniany Janusz Korwin-Mikke sympatyk dyktatury i antagonista UE, narodowcy, nacjonaliści. Przeważnie są to jawni przeciwnicy Unii Europejskiej.

Wybierajmy z głową.

Zachęcam również do zapoznania się z tematem: Bilans transferów finansowych Polska-UE

O tym już wiesz?

PiS szuka konfliktu w rodzinie Roberta Biedronia

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że partia rządząca Jarosława Kaczyńskiego konfliktuje ze sobą różne grupy …