KRRiT ukryła miażdżący raport o TVP

Niezwykle poważnie brzmi jedna z opinii naukowców, którzy badali w ostatnim czasie kondycję programów informacyjnych TVP. Jeden z wniosków naukowców Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie alarmuje, iż „kiedy ogląda się telewizję publiczną, można odnieść wrażenie, że Polska to kraj monopartyjny” – ostatnio monopartyjne rządy w Polsce mieliśmy przed zmianą ustroju w 1989 r. Raport powstał w 2017 roku, ale Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji go zataiła. Nie zapominajmy, że nieustannie od 2015 roku prezesem TVP jest były poseł PiS, Jacek Kurski.

„Zbyt jednostronne informacje polityczne i gospodarcze, brak krytycznego podejścia do prezentowanych treści, brak pluralizmu i bezstronności” – mogliśmy przeczytać na łamach „Gazety Wyborczej” z dnia 9 maja br.

Dyktatury manipulują przekazem

Ale jak to? Przecież w Polsce nie ma dyktatury. To prawda, dyktatury w Polsce jeszcze nie ma, jednak znając determinację rządzących i sposób, w jaki wykorzystuje się publiczne media, zmusza do refleksji. W końcu inspiracją dla ekipy rządzącej PiS są Węgry Viktora Orbana, a tam prywatne, niezależne media praktycznie przestały funkcjonować.

„Dyktatury manipulują przekazem” – to tytuł artykułu L’Osservatore Romano, który pragnę przytoczyć na tę okoliczność. Opowiada o rozważaniach papieża Franciszka nad tym, jak dyktatury bez skrupułów manipulują przekazem , jak epatują skandalami i mnożą oszczerstwa, aby osłabić życie demokratyczne. Cały artykuł dostępny w wersji polskiej na stronie watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano.

Zobacz również raport Reporterów bez Granic: Demokracja w Polsce w odwrocie. Raporty Freedom House oraz Reporters Without Borders

O tym już wiesz?

PiS szuka konfliktu w rodzinie Roberta Biedronia

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że partia rządząca Jarosława Kaczyńskiego konfliktuje ze sobą różne grupy …