FT: polska opozycja musi walczyć o swoje prawa

Spieszę z nowiną – Financial Times na łamach wczorajszego wydania gazety apelował do liberalnej opozycji w Polsce o to, aby walczyła o swoje prawa z antyliberalnym rządem.

„Illiberal democracy on the Polish horizon. Parliamentary and public opposition must stand up for their rights.”

Brytyjska gazeta zauważa i opisuje wyjście ludzi na ulicę w związku z próbą wprowadzenia restrykcyjnych przepisów dla dziennikarzy pracujących w Sejmie. Obecnie partia rządząca cieszy się nadal najwyższym poparciem, choć jej wynik stopniał w porównaniu z tym, jaki uzyskała 14 miesięcy temu. Obywatele już raz byli zmuszeni ostro zaprotestować, zauważa FT, gdy w Polsce trwała debata nad ustawą dotyczącą całkowitego zakazu dokonywania aborcji.

W artykule była także wzmianka o zachowaniu się prezydenta Andrzeja Dudy. Zwrócono uwagę na to, że wziął udział w mediacjach w sprawie wolności mediów, zaś z drugiej strony podpisał się pod zmianami w prawie, które dają rządzącemu PiS-owi kontrolę nad Trybunałem Konstytucyjnym.

Financial Times artykuł z dn. 21.12.2016

Zdaniem dziennikarzy FT bardziej zdecydowane kroki powinna podjąć Unia Europejska, zarówno względem Polski jak i Węgier. Sugerują, że UE powinna dać jasno do zrozumienia obu krajom, że w razie kontynuacji obranego kierunku, mogą je spotkać restrykcje w postaci zmniejszenia miliardowych dotacji unijnych.

Artykuł kończy się komentarzem zaobserwowanego w Polsce wzrostu populizmu i nacjonalizmu. Pojawiające się protesty wyraźnie sygnalizują nastroje. Radykalne rządy, obejmujące władzę na zasadach demokratycznych, które próbują zmonopolizować scenę polityczną, muszą spotkać się ze społecznym sprzeciwem.

Źródło: Financial Times

O tym już wiesz?

Krystyna Pawłowicz (PiS): Unia Europejska to szmata!

Szybkimi krokami zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego, nadarza się okazja, aby powspominać o tym, …