W artykule przyjrzymy się wynikom głosowania w Polsce i w niektórych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Poznamy nazwiska nowych europosłów, przyjrzymy się preferencjom wyborców oraz poznamy wyniki, jakie osiągnęły nacjonalistyczne ugrupowania.
Polska
W poniedziałek 27 maja 2019 r. Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego:
- Prawo i Sprawiedliwość – 45,38 proc. (27 mandatów)
- Koalicja Europejska – 38,47 proc. (22 mandaty)
- Wiosna – 6,06 proc. (3 mandaty)
Pozostałe ugrupowania nie zgromadziły wymaganego minimum 5 proc. poparcia. Frekwencja wyniosła 45,68 proc.
Europosłowie z list PiS: Anna Fotyga, Kosma Złotowski, Karol Karski, Krzysztof Jurgiel, Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Czarnecki, Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk, Witold Waszczykowski, Joanna Kopcińska, Zdzisław Krasnodębski, Andżelika Możdżanowska, Elżbieta Kruk, Beata Mazurek, Tomasz Poręba, Bogdan Rzońca, Beata Szydło, Ryszard Legutko, Patryk Jaki, Jadwiga Wiśniewska, Grzegorz Tobiszowski, Izabela Kloc, Anna Zalewska, Beata Kempa, Joachim Brudziński, Elżbieta Rafalska i Dominik Tarczyński.
Europosłowie z list KE: Janusz Lewandowski, Magdalena Adamowicz, Radosław Sikorski, Tomasz Frankowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Halicki, Danuta Huebner, Jarosław Kalinowski, Marek Belka, Ewa Kopacz, Leszek Miller, Krzysztof Hetman, Elżbieta Łukacijewska, Róża Thun, Adam Jarubas, Jerzy Buzek, Marek Balt, Jan Olbrycht, Janina Ochojska-Okońska, Jarosław Duda, Bogusław Liberadzki i Bartosz Arłukowicz.
Europosłowie z list Wiosny: Robert Biedroń, Sylwia Spurek oraz Łukasz Kohut.
Pełna lista z wynikami (Onet). Zastanawiające, że była premier Beata Szydło, która w 2015 usuwała flagę UE i nadała nacjonalistom większe swobody w Polsce, zdobywa największą liczbę głosów. Ponadto nie bez znaczenia jest rola, jaką odgrywają publiczne media (w szczególności TVP), które bezwzględnie wykorzystywane są do celów propagandowych przez partię rządzącą PiS (zobacz: KRRiT ukryła miażdżący raport o TVP).
PKW podaje rozkład głosów wg wielkości miejscowości. Tradycyjnie PiS wiedzie prym na wsi, największe miasta to przyczółki opozycyjnej KE.
Francja
Ugrupowanie (En Marche!) prounijnego i prozachodniego prezydenta Emmanuela Macrona uzyskuje 22,41 proc., nieco więcej, bo 23,31 proc. otrzymuje ugrupowanie (Zjednoczenie Narodowe) prorosyjskiej nacjonalistki Marine Le Pen.
Wielka Brytania
Trudno w to uwierzyć, ale zwycięża eurosceptyczna partia Nigela Farage’a – Brexit – otrzymując 31,7 proc. głosów (poza prezydentem Rosji, także prezydent USA Donald Trump może otwierać szampana, sympatyk Farage’a). Na drugiej pozycji znaleźli się Liberalni Demokraci z wynikiem 18,6 proc.
Belgia
Zyskuje skrajna prawica (Interes Flamandzki) oraz flamandzcy separatyści (Nowy Sojusz Flamandzki). Ci pierwsi uzyskują wynik 11,45 proc., natomiast separatyści zdobyli 13,47 proc. poparcia, co oznacza, że szykuje się kolejny konstytucyjny kryzys.
Niemcy
W wyniku wyborów, najsilniejsza lobbująca w UE na rzecz Rosji partia socjaldemokratyczna SPD traci poparcie z wynikiem 15,8 proc. SPD obok CDU/CSU (28,9 proc.) była najbardziej licząca się partią w Niemczech. Jej miejsce zajmą Zieloni z wynikiem 20,5 proc., którzy są najbardziej krytycznie nastawieni do nowego imperializmu Kremla. Niemieccy neofaszyści z AfD zyskali 11 proc. poparcie, nieco słabsze niż w 2017 r. podczas wyborów do Bundestagu. Szykuje się zatem koalicja CDU/CSU z Zielonymi.
Włochy
Na południu Europy nacjonaliści odnoszą sukces. Triumfuje niedoszły prorosyjski separatysta (zwolennik autonomii północnych regionów Włoch) Matteo Salvini z jego ugrupowaniem Ligą Północną z wynikiem 34,3 proc. Drugą pozycję zdobyła centrolewicowa Partia Demokratyczna z 22,7 proc. poparcia. Koalicjant Ligii, Ruch Pięciu Gwiazd, zyskał uznanie 17 proc. wyborców. Czwarte miejsce przypadło ugrupowaniu Silvio Berlusconiego, Forza Italia z wynikiem 8,7 proc. Mandaty do PE uzyskali również eurosceptyczni nacjonaliści Bracia Włoch z wynikiem 6,4 proc.
Węgry
Na Węgrzech wygrywa bliska Kremlowi, obecnie rządząca partia Viktora Orbana – Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa – z poparciem 52,3 proc., ale to nie powinno zaskakiwać, mając na uwadze to, że wolnych mediów już tam nie ma. Drugie miejsce z wynikiem zaledwie 16,2 proc. przypadło Koalicji Demokratycznej.
Hiszpania
W kraju, w którym ukrywał się Falenta skazany za podsłuchy, wygrywają obecnie rządzący socjaliści z Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) zyskując 32,8 proc. głosów poparcia co daje 20 mandatów w PE. Drugie miejsce przypadło centroprawicowej Partii Ludowej z poparciem 20,1 proc. – do czerwca 2018 r. sprawowali władzę w Hiszpanii. Trzecie miejsce przypadło liberałom z Ciudadanos z wynikiem 12,7 proc.
Austria
Wygrywa partia Sebastiana Kurza, Austriacka Partia Ludowa (OeVP) z 34,6 proc. W 1999 roku zawiązali kontrowersyjną koalicję z eurosceptycznymi nacjonalistami z Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) w skutek czego nałożono na ten kraj członkowski UE sankcje, zamrożone zostały stosunki na 8 miesięcy. Mimo zawarcia toksycznej koalicji, OeVP nie stracił poparcia wyborców. Obecnie można odnieść wrażenie, że Austriacy przeżywają swoistego rodzaju deja vu.
Rozkład głosów w PE zaprezentowany przez TVN24:
Źródła:
Rzeczpospolita: Eurosceptycy w natarciu
OkoPress: Wzbiera zielona fala? Jak głosowała Europa
TVN24: Nowy Parlament Europejski. Kto zyskał, a kto stracił?
Zobacz również: Bilans transferów finansowych Polska-UE