Dotyk Midasa – kuzyn Kaczyńskiego 6 mln, mąż premier Szydło 20 mln dotacji

Władza zawsze kojarzy się z pieniędzmi. Nie jest inaczej i tym razem. Hasła wyborcze PiS wydawały się mówić coś o uczciwości, gospodarności, sprawiedliwości i transparentności. Okazuje się, że te górnolotne słowa wypowiadane podczas wieców wyborczych to gołosłowie. Martwi mnie to jako obywatela Polski, ponieważ jak każdy inny obywatel liczyłem na to, że partia polityczna powołująca się na Kościół katolicki nie będzie pazerna. Znając o. Rydzyka nie spodziewałem się cudów, wiedziałem, że prędzej czy później kombinacje finansowe nowej władzy zaraz się ujawnią. To było kwestią czasu.

Krewni Kaczyńskiego i 6 mln na sfinansowanie strony internetowej

Grzegorz Tomaszewski, jeden z kuzynów Jarosława Kaczyńskiego

Przy „naginkach” lidera KOD, żądania kuzyna Jarosława Kaczyńskiego w wysokości 6 mln, to naprawdę pikuś. Zacznijmy od początku. Grzegorz i Konrad Tomaszewscy są braćmi, kuzynami prezesa PiS. Grzegorz Tomaszewski był dotąd prezesem spółki wydającej prawicową gazetę „Gazeta Polska Codziennie„. W kwietniu 2016 został członkiem rady Fundacji Niezależnych Mediów (twórcą „GPC” i FNM jest prawicowy publicysta Tomasz Sakiewicz – częsty gość TVP). Fundacja do tej pory zajmowała się finansową pomocą prawicowych dziennikarzy. Obecnie zabiega w państwowej instytucji o dotację w wysokości bagatela 6 mln złotych na stronę internetową o Puszczy Białowieskiej. Przyznam szczęśliwy byłbym, gdybym za mój portal W Centrum Uwagi, który sam prowadzę otrzymał jedyny 1 proc. tej kwoty. To nie koniec rewelacji. „Szczęśliwym trafem” szefem Lasów Państwowych został brat wnioskodawcy, wspomniany Konrad Tomaszewski. Serwis OKO.PRESS jest niemal w 100 proc. pewny, że fundacja otrzyma dotację. O finansowanie na podobny cel zabiegało 16 innych instytucji na kwotę w sumie 12,3 mln złotych, ale każda z nich twierdzi, że podobny projekt wykona za kilkaset tysięcy złotych, a nie jak FNM chce, za sumę 6 mln zł.

Przyjaciółka prezesa w radzie nadzorczej banku

Janina Goss i arcybiskup Władysław Ziółek
Janina Goss i arcybiskup Władysław Ziółek

To się nazywa gest! BOŚ, bo o nim mowa, to Bank Ochrony Środowiska. Głównym akcjonariuszem banku jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który podlega ministrowi środowiska. Gorącą posadkę w radzie nadzorczej otrzymała przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego, Janina Goss. Obowiązki prezesa pełni Stanisław Kluza, który w 2006 pełnił funkcję ministra finansów w rządzie PiS.

Janina Goss miała pożyczyć Kaczyńskiemu 200 tys. złotych na leczenie jego matki. Wygląda na to, że tych pieniędzy nie był w stanie oddać ze swojej „skromnej” poselskiej diety. Problem sam się rozwiązał, gdy PiS objął władzę. Janina Goss w marcu zasiadała w radzie nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej. W wolnym czasie zajmuje się zielarstwem i „leczy” znajomych.

20 milionów dla szkoły męża premier Beaty Szydło

Beata i Edward Szydło
Beata i Edward Szydło

Jest to suma, jaką otrzymał na prowadzenie szkoły mąż Beaty Szydło. Społeczna Szkoła Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu prowadzi stowarzyszenie, w którego władzach zasiada Edward Szydło, dyrektor szkoły. Celem dotacji było wspieranie przedsiębiorczości w Małopolsce Zachodniej. Konkurs miał wyłonić najlepszą ofertę. W tego rodzaju działalności specjalizowała się do tej pory Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która otrzymała tym razem mniej punktów niż szkoła Edwarda Szydło, która nie ma żadnego doświadczenia w prowadzeniu tego rodzaju projektów. Portal OKO.Press pisze, że wspomniane stowarzyszenie od lat nie składa oświadczeń o stanie swoich finansów, choć prowadzi działalność finansową… aż tu raptem przyznano 20 mln zł jednorazowego finansowania. Do tej pory przez 10 lat działalności szkoła otrzymała w sumie 30,7 mln dotacji z funduszy UE na kursy doszkalające.

Źródła:
TVN24 – „Niezależna” fundacja z szansą na kilkumilionową dotację. Ekologią zajęła się w trakcie konkursu
Fakt24 – Kuzyni Kaczyńskiego i 6 mln zł na… serwis o lesie
OKO.press – Janina Goss. Dwie rady nadzorcze, czyli prezes zawsze spłaca długi
Newsweek – 20 mln zł dla męża premier Szydło

O tym już wiesz?

Krystyna Pawłowicz (PiS): Unia Europejska to szmata!

Szybkimi krokami zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego, nadarza się okazja, aby powspominać o tym, …