Demokracja w Polsce w odwrocie. Raporty Freedom House oraz Reporters Without Borders

To już trzeci rok z rzędu, od kiedy Polska regularnie spada w rankingach organizacji badających stan demokracji i wolności słowa na całym świecie. Rządzący z PiS, którzy chętnie wdają się w kolejne spory z sojusznikami Polski, powinni wziąć sobie je do serca i przestać udawać, że nic złego w Polsce się nie dzieje. Przyjrzyjmy się uważniej jak w ciągu ostatnich 3 lat zmieniała się pozycja Polski w oczach innych oraz czym są wspomniane organizacje, jakie mają znaczenie dla opinii publicznej na świecie.

Freedom House

Jest to organizacja założona w 1941 roku przez Eleanorę Roosevelt (żona byłego prezydenta USA, działaczka na rzecz praw człowieka, dyplomatka) oraz Wendella Wilkiego. Pozapartyjna organizacja non-profit, której działalność skupia się na działalności na rzecz demokracji i wolności na całym świecie. Mówi o sobie, że „wyrażała stanowczy sprzeciw wobec dyktatur w Ameryce Środkowej i Chile, apartheidu w Afryce Południowej, tłumienia praskiej wiosny, radzieckiej inwazji Afganistanu, ludobójstwa w Bośni i Rwandzie i brutalnego gwałcenia praw człowieka na Kubie, w Birmie, Chinach, Iraku. Jest szermierzem obrony praw działaczy demokratycznych, ludzi wierzących, związkowców, dziennikarzy i rzeczników wolnego rynku.”

W latach 40. XX wieku Freedom House popierał plan Marshalla oraz utworzenie NATO. W latach 50. i 60. opowiadał się za ruchem praw obywatelskich w USA, a w latach 80. wspierał ruch „Solidarność” w Polsce i opozycję demokratyczną na Filipinach.

Freedom House deklaruje, że jego „zarząd jednomyślnie podziela pogląd, iż amerykańskie przywództwo na arenie międzynarodowej ma zasadnicze znaczenie dla sprawy praw człowieka i wolności”.

Raport

Według najnowszego raportu z 2018 roku Polska osiągnęła wynik 85/100 (85 na 100 możliwych punktów) tracąc 4 punkty w stosunku do wcześniejszego okresu (93/100 w 2016). Przykładowo Węgry, na których wzoruje się partia Jarosława Kaczyńskiego, mają tych punktów 72/100 i również straciły 4 punkty. Turcja to już tylko 32/100 punktów w tym rankingu, wobec 20/100 jakie posiada Rosja. Możemy się pocieszać, że istnieją kraje na świecie z dużo większymi spadkami.

Więcej na temat rankingu z bieżącego i minionych lat można znaleźć na oficjalnej stronie Freedom House.

Znamienne są tytuł oraz grafika, jakie dostrzeżemy zaraz po wejściu na ich witrynę – „Democracy in Crisis” (Demokracja w Kryzysie).

Reporters Without Borders

Czyli Reporterzy bez Granic, jest to międzynarodowa organizacja pozarządowa propagująca i monitorująca wolność prasy na świecie. Efektem monitoringu jest na bieżąco aktualizowana lista „prześladowców wolności prasy”. Wśród nich znajdują się głowy państw, dyktatorzy, przywódcy religijni i szefowie grup militarnych, którzy odpowiadają za cenzurę, więzienie, torturowanie, represje stosowane wobec dziennikarzy, a nawet morderstwa.

Wskaźnik wolności prasy to lista większości państw świata według stopnia poszanowania wolności prasy. RWB zastrzega, że nie zajmują się oceną jakości dziennikarstwa.

Raport

Jak wypada Polska? Według raportu z 2018 roku Polska zajęła 58. pozycję (18. pozycja w 2015 r.), natomiast ulubieńcy naszych rządzących Węgry to już pozycja 73., a Rosja zaledwie 148. pozycja na 179 badanych państw. Przyczynę spadku poszanowania wolności słowa w Polsce RWB określa w wymownym tytule Blinded by ideology – tzn. Zaślepieni przez ideologię. Raport wspomina o Tomaszu Piątku, autorze książki o Antonim Macierewiczu i jego powiązaniach z ludźmi rosyjskiego wywiadu GRU, a także o próbie nałożenia kary na TVN przez rząd PiS, ale zaniechana dzięki interwencji Departamentu Stanu USA.

Oficjalna witryna Reporters Without Borders.

Czy demokracja w Polsce ma się wyśmienicie? Na pewno nie. Czy je jakość się pogarsza? Na pewno tak.

Polska i Węgry to „gulaszowy komunizm”

Na sam koniec polecam artykuł „Rzeczpospolitej” z kwietnia br. Raport: Polska najszybciej w Europie zmierza do autorytaryzmu.

O tym już wiesz?

To jeszcze Ministerstwo Sprawiedliwości, czy już Ministerstwo Hejtu?

Postawione w tytule pytanie – czy ministerstwo Zbigniewa Ziobry jest jeszcze Ministerstwem Sprawiedliwości, a może …