Start / Polityka / Komuniści: „cała Solidarność to Żydzi!” – zmiana ustroju 1989

Komuniści: „cała Solidarność to Żydzi!” – zmiana ustroju 1989

Na okoliczność debaty jaka obecnie przewija się w mediach na temat holokaustu oraz antysemityzmu, spieszę z przypomnieniem o wydarzeniach związanych z transformacją, upadkiem komuny w Polsce w 1989 roku. Akcenty antysemickie w przestrzeni publicznej pojawiały się także w okresie historycznych przemian.

Okrągły Stół – porozumienie

To trwające od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 negocjacje przedstawicieli władz PRL, demokratycznej opozycji na czele z Lechem Wałęsą (polskim Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla) oraz strony kościelnej (Kościoła katolickiego oraz Kościoła ewangelicko-augsburskiego). Atmosfera była napięta, uczestnicy nie darzyli siebie szczególnym zaufaniem, jednak każda ze stron była zdeterminowana, aby otworzyć nowy rozdział w historii Polski. Takie nastawienie do wprowadzenia zmian wynikało nie tylko z przychylności Michaiła Gorbaczowa (były prezydent ZSRR i Laureat Pokojowej Nagrody Nobla), lecz przede wszystkim prezydenta USA – Georga H.W. Busha (seniora). Zdaniem prof. Henryka Szlajfera prezydent USA wręcz lobbował za gen. Jaruzelskim, aby do skutku doszło porozumienie przy Okrągłym Stole. Taki przebieg wydarzeń nie wszystkim się w Moskwie podobał.  Do dzisiaj Władimir Putin (były agent KGB, a obecnie prezydent Rosji) decyzję Gorbaczowa nazywa błędem. Także w Polsce nie brakowało oponentów porozumienia. Przeciwnicy porozumienia nazywali działaczy „Solidarności”  żydowskimi zdrajcami – wyrażało się w ten sposób najbardziej radykalne skrzydło działaczy PZPR – takich ekspresji nie brakuje także dzisiaj po blisko 30 latach przemian. Janusz Korwin-Mikke mówił wręcz o spisku w Magdalence, a po latach także Jarosław Kaczyński deprecjonuje znaczenie wydarzeń, w których także brał udział.

Poniżej interesujący film dokumentalny „Tajemnice okrągłego stołu – przemilczana historia Polski”, który opowiada o meandrach procesu transformacji ustroju państwa z monopartyjnej dyktatury na ustrój demokratyczny i przebiegu porozumień przy Okrągłym Stole (materiał opublikowany na YT w 2014 r.):

Uczestnicy Okrągłego Stołu:
– strona solidarnościowa
– strona partyjno-rządowa
– strona kościelna

Prezydenci USA a porozumienie przy Okrągłym Stole

Tak jak wcześniej wspomniałem prezydent Bush nie krył zadowolenia z faktu odbywających się rozmów, których celem było przeprowadzenie w Polsce bezkrwawej zmiany ustroju z tzw. demokracji ludowej (monopartyjna dyktatura klasy robotniczej) na demokrację liberalną. Pierwszą wizytę amerykański prezydent odbył w czasie trwających przemian w dniach 9-11 lipca 1989 przyjęty w Warszawie przez przewodniczącego Rady Państwa Wojciecha Jaruzelskiego, następnie udał się z wizytą do Gdańska, gdzie spotkał się z liderem „Solidarności” Lechem Wałęsą. Po raz drugi Bush odwiedził Polskę podczas prezydentury Lecha Wałęsy w 1992, przy okazji skorzystał z zaproszenia do wzięcia udziału w uroczystości sprowadzenia do ojczyzny prochów Ignacego Jana Paderewskiego.

W roku 2014 wizytę w Warszawie złożył Barack Obama, aby wziąć udział w obchodach 25. rocznicy wygranych przez „Solidarność” wyborach czerwcowych. Barack Obama dziękuje Lechowi Wałęsie za cudowne przywództwo i jest pełen podziwu oraz uznania za postęp jaki Polska poczyniła nazywając go kolejnym „cudem nad Wisłą”. Jarosław Kaczyński nie brał udziału w tych obchodach.

Pełny materiał filmowy dostępny na: TVN24 – Obama w Polsce

Dokonania doceniane przez najważniejszych sojuszników

Zachęcam do polubienia:

Wasze komentarze:

O tym już wiesz?

Eurowybory 2019 podsumowanie: Polska a Europa

W artykule przyjrzymy się wynikom głosowania w Polsce i w niektórych krajach członkowskich Unii Europejskiej. …