Wesprzyj WCU

Vabank (1981)

Debiut fabularny Juliusza Machulskiego. Film łączy elementy czystego kryminału spod znaku Alfreda Hitchcocka ze stylizacją retro. Akcja toczy się w scenerii warszawskiej w latach trzydziestych. Doświadczony kasiarz Kwinto (Jan Machulski) opuszcza właśnie więzienie i obmyśla zemstę na Kramerze (Leonard Pietraszak), właścicielu banku, który przed laty namówił go na włamanie, a następnie zadenuncjował policji.

tytuł oryginalny: Vabank
produkcja (rok): Polska (1981)
kategoria: Komedia kryminalna
czas: 1 godz. 45 min.

Po uruchomieniu odtwarzacza poczekaj kilka sekund, aż pojawi się w prawym górnym rogu znaczek „X” – kliknij go, aby zakończyć reklamę. Miłego oglądania!

Ciekawostki:

  • Juliusz Machulski zamierzał obsadzić w roli Duńczyka Andrzeja Łapickiego. Pomysł ten odradził mu Jerzy Kawalerowicz, który uważał, że obsadzenie w głównych rolach dwóch dystyngowanych panów nie byłoby korzystne dla filmu. Ostatecznie postać Duńczyka zagrał Witold Pyrkosz
  • początkowo Juliusz Machulski chciał, żeby film wyreżyserował Janusz Majewski. Ten odmówił, gdyż był już zajęty innym projektem
  • film kręcono w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Łęczycy i Warszawie
  • kolorowe przewody i oporniki, które można dostrzec w jednej ze scen nie istniały jeszcze w tamtych czasach
  • w jednej ze scen widoczne jest logo Shella, które istniało dopiero od 1961 roku
  • inspiracją do postaci Kwinty był Stanisław Cichocki, ps. Szpicbródka – kasiarz żyjący w dwudziestoleciu międzywojennym w Warszawie. Stosował on małą blaszkę do neutralizowania systemów alarmowych, co również znalazło się w filmie.