Polowanie na czarownice (2011)

Behmen (Nicolas Cage) powraca z kolejnej krucjaty. Lata wojowania w imieniu Boga pozbawiły go złudzeń co do idei krwawych rzezi oraz świętości Kościoła. Wraz z towarzyszem broni Felsonem (Ron Perlman) zamierzają przejść w stan spoczynku. Ku ich zdumieniu, widzą swój kraj zrujnowany i wyludniony, spustoszony przez Czarną Śmierć. Rycerze zostają zatrzymani przez ludzi umierającego Kardynała (Christopher Lee). Grozi im więzienie za dezercję, chyba że podejmą się niebezpiecznej misji. W kardynalskich lochach przetrzymywana jest młoda kobieta (Claire Foy), uznana za czarownicę, oskarżona o paktowanie z diabłem i sprowadzenie Zarazy. Behmen i Felson unikną kary, jeśli podejmą się konwojowania dziewczyny do odległego opactwa, gdzie zostanie osądzona.

tytuł oryginalny: Season of the Witch
produkcja (rok): USA (2011)
kategoria: Fantasy, Przygodowy
czas: 1 godz. 35 min.


Ciekawostki:

  • W filmie pojawiają się postaci z maskami w kształcie dziobu. Maski te były wykorzystywane przez lekarzy podczas epidemii dżumy w XVII w., zaś fabuła filmu umiejscowiona jest w dobie krucjat
  • w scenie wjazdu do opactwa widać okna szklone dużymi taflami szkła. Takich tafli nie stosowano w średniowieczu
  • akcja filmu rozpoczyna się w roku 1332, kiedy krucjaty do ziemi świętej nie miały już miejsca. Ostania twierdza krzyżowców, Akka, padła w 1291 r.
  • w Europie najwięcej procesów o czary miało miejsce pomiędzy XV a XVII wiekiem. Ich liczba wzrosła zwłaszcza w okresie reformacji i kontrreformacji, a okres największych prześladowań to lata 1570–1630. Szczególny rozwój procesów o czary miał miejsce w nowożytności. W Szkocji rozpoczęły się one wraz z wprowadzeniem anglikanizmu – Wikipedia
  • film był kręcony w Puli, na przylądku Kamenjak (Chorwacja), w Innsbrucku, Leobendorfie, Sankt Koloman, St. Johann im Pongau, górach Totes Gebirge, nad jeziorami Seewaldsee i Traunsee (Austria), w Budapeszcie, Etyeku, Pomázie (Węgry) oraz Shreveport (Luizjana, USA).