Okruchy dnia (1993)

Zdobywcy Oscarów Anthony Hopkins (Milczenie owiec) i Emma Thompson (Howards End) występują razem w tym uznanym przez widzów i krytyków na całym świecie obrazie Jamesa Ivory, poruszającej opowieści o ślepym oddaniu i nieodwzajemnionej miłości.
Stevens (Hopkins) to angielski lokaj w każdym calu, który fanatycznie służy swojemu panu, lordowi Darlingtonowi (James Fox). Darlington, podobnie jak wielu innych przedstawicieli angielskiej arystokracji lat 30. XX wieku, sympatyzuje z nazistami, którzy chcą zdobyć wpływy w rządzie brytyjskim. Thompson wciela się w rolę panny Kenton – gospodyni Lorda – energicznej i niezależnej młodej kobiety, która z rosnącym przerażeniem obserwuje poczynania swego pana. Z upływem lat panna Kenton i Stevens zakochują się w sobie. Nie mają jednak odwagi wyznać miłości, a targające nimi uczucia dochodzą do głosu tylko podczas gwałtownych kłótni, których sobie nie szczędzą.

tytuł oryginalny: The Remains of the Day
produkcja (rok): USA, Wielka Brytania (1993)
kategoria: Melodramat, Obyczajowy
czas: 2 godz. 14 min.

Po uruchomieniu odtwarzacza poczekaj kilka sekund, aż pojawi się w prawym górnym rogu znaczek „X” – kliknij go, aby zakończyć reklamę. Miłego oglądania!

Ciekawostki:

  • Film powstał na podstawie powieści brytyjskiego autora japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro
  • Meryl Streep odrzuciła rolę Pani Kenton
  • Anthony Hopkins, przygotowując się do roli Stevensa, zwrócił się do wieloletniego kamerdynera w Pałacu Buckingham o udzielenie niezbędnych wskazówek
  • oryginalny scenariusz został napisany przez Harolda Pintera z myślą o Mike’u Nicholsie jako reżyserze. Ostatecznie, z tej wersji ostało się ledwie kilka scen, gdy film został w końcu przekazany przez wytwórnię Columbia Jamesowi Ivory’owi
  • film otrzymał osiem nominacji do Oscara, pięć do nagród Złotego Globu oraz sześć do nagrody BAFTA.