Wesprzyj WCU

Metropolis (1927)

Akcja filmu dzieje się w 2000 roku. Ludzie są podzieleni na dwie grupy: myślicieli, którzy stwarzają plany (ale nie wiedzą jak wszystko działa), oraz robotników, którzy wytwarzają (ale nie mają żadnej wizji). Są od siebie kompletnie odseparowani, ale razem tworzą jednak całość. Jeden człowiek z grupy myślicieli ośmiela się odwiedzić podziemia, gdzie robotnicy wykonują trudną pracę. Jest bardzo zdziwiony tym, co zobaczył.

Metropolis – był to najdroższy niemiecki film tamtych czasów, który niemal doprowadził do bankructwa wytwórnię filmów UFA. Oryginał filmu uległ zniszczeniu, zaś utracony materiał został odnaleziony dopiero 80 lat później w Buenos Aires, w bardzo złym stanie. Premiera uzupełnionej wersji tej produkcji odbyła się podczas 60. edycji Berlinale w 2010 r.

Przesłaniem filmu, wspomnianym w planszy na początku i na końcu, są słowa: Pomiędzy rozumem a rękami musi być serce (oryg. Mittler zwischen Hirn und Händen muss das Herz sein).

Ciekawostka: fragmenty filmu zostały wykorzystane w teledysku piosenki pt. Radio Ga Ga zespołu rockowego Queen.

tytuł oryginalny: Metropolis
produkcja, rok: Niemcy, 1927
kategoria: Sci-Fi, Niemy
czas: 1 godz. 59 min.

Po uruchomieniu odtwarzacza poczekaj kilka sekund, aż pojawi się w prawym górnym rogu znaczek „X”. Kliknij, aby zakończyć reklamę. Miłego oglądania!