Wesprzyj WCU

Maverick (1994)

Bret Maverick (Mel Gibson) od zawsze poruszał się wśród oszustów i szulerów Dzikiego Zachodu. Był na tyle dobry, że potrafił wygrywać większość karcianych pojedynków, więc nie zawsze zdobywał sobie przyjaciół. Bret postanawia wziąć udział w konkursie dla najlepszych, by sprawdzić się z największymi sławami. Jedynym problemem jest fakt, iż wpisowe na taki turniej pokera wynosi, bagatela, 25 tys. dolarów. Maverick postanawia więc odwiedzić wszystkich swoich „przyjaciół”, którzy winni mu są pieniądze. W tym momencie zaczyna się szalona podróż szlakami rewolwerowców, Indian, niebezpieczeństw, która w efekcie ma umożliwić Bretowi uczestnictwo w karcianym turnieju.

tytuł oryginalny: Maverick
produkcja (rok): USA (1994)
kategoria: Komedia, Western
czas: 2 godz. 07 min.


Ciekawostki:

  • Pierwszym wyborem do roli Annabelle była Meg Ryan, a rola Zane’a Coopera została na początku zaoferowana Paulowi Newmanowi, który ją odrzucił
  • James Garner, który gra Zane Cooper’a, był „oryginalnym” Bretem Maverick’iem w filmie Maverick z 1957
  • nazwa postaci granej przez Jamesa Garnera, Zane Cooper, została zaczerpnięta od imienia pisarza Zane Grey’a oraz nazwiska aktora Gary’ego Coopera, którzy pracowali prawie wyłącznie przy westernach
  • 25.000$ w XIX w. w Ameryce, potrzebnych do wzięcia udziału w turnieju pokerowym, odpowiada dzisiejszym 600.000$
  • w filmie wystpuje wiele znanych piosenkarzy country, jak na przykład Carlene Carter (kelnerka na statku), Hal Ketchum (rabuś z banku), Vince Gill (widz rozgrywki pokerowej), Clint Black (oszust, który wyleciał za burtę), Waylon Jennings i Kathy Mattea (dwoje ludzi z bronią na statku)
  • Steve Kahan grający krupiera w zwycięskiej dla Mavericka rozgrywce pokera na statku, grał kapitana Mela Gibsona i Danny’ego Glovera w Zabójczej Broni.