Wesprzyj WCU

Krzyż Walecznych (1958)

Debiutancki film Kazimierza Kutza, złożony z trzech nowel: Krzyż, Pies i Wdowa, będących adaptacjami opowiadań Józefa Hena. Akcja toczy się w czasie II wojny światowej i tuż po niej. W pierwszej noweli poznajemy Franciszka Sochę (Jerzy Turek), młodego żołnierza, który, z Krzyżem Walecznych na piersi wybiera się na urlop do domu. Niezbyt rozgarnięty chłopak ma nadzieję, że uznanie za bohaterski czyn zagwarantuje mu podziw i szacunek w rodzinnej wiosce.
W drugiej noweli żołnierze przygarniają porzuconego psa. Okazuje się, że zwierzę służyło do szczucia więźniów. Bohaterowie chcą je zabić. Dorośli mężczyźni, tęskniący za strzelaniem do Niemców, w konfrontacji z psem stają się jednak bezsilni.
Bohaterką trzeciej historii jest wdowa (Grażyna Staniszewska) po kapitanie Joczysie, przybywająca do małego miasteczka na zaproszenie tamtejszej ludności. Młoda, atrakcyjna kobieta nie przystaje do zbiorowego wyobrażenia o wdowie po wojennym bohaterze. Zbigniew Cybulski gra młodego wielbiciela wdzięków kapitanowej.

tytuł oryginalny: Krzyż walecznych
produkcja (rok): Polska (1958)
kategoria: Dramat, Nowele filmowe, Wojenny
czas: 1 godz. 21 min.


Ciekawostki:

  • Film kręcono w Lubomierzu (Polska).