Kosmiczne jaja (1987)

W oparach parodii, mknąc z prędkością niedorzeczną pośród gagów i efektów specjalnych, Mel Brooks śmiało podąża tam, gdzie nie dotarł jaszcze żaden geniusz komedii.

Kosmojajarze, plemię kosmicznych niegodziwców, rządzonych przez podstępnego Prezydenta Tumana (Mel Brooks) zamierza ograbić z zasobów powietrza pobliską planetę Druidię. W samą porę jednak, międzygalaktycznym pojazdem typu Bajzel nadlatują pół-pies pół-człowiek Paw (John Candy) i Samotny Gwiazdor (Bill Pullman) – nieziemsko przystojny awanturnik do wynajęcia. Razem podejmą próbę ocalenia Druidii oraz wyrwania rozkapryszoną księżniczkę Vespę z rąk mazgajowatego nieudacznika zwanego Posępnym Hełmem (Rick Moranis).

tytuł oryginalny: Spaceballs
produkcja (rok): USA (1987)
kategoria: Komedia, Sci-Fi
czas: 1 godz. 36 min.

 

Ciekawostki:

  • Mel Brooks chciał by Lone Starra zagrał Tom Cruise lub Tom Hanks, w związku z czym próbował zaangażować ich do roli. Ostatecznie w postać wcielił się Bill Pullman. Pułkownika Sandurza miał pierwotnie zagrać Steve Martin
  • Mel Brooks pisał scenariusz dwa lata
  • George Lucas i Industrial Light & Magic skonstruowali miecze świetlne do filmu
  • kostium Barfa był obsługiwany przez 3 osoby – John Candy obsługiwał ogon, dwaj pomocnicy kontrolowali ruch uszu, a kombinezon był zasilany z baterii, którą Candy nosił na plecach
  • pod koniec filmu bohaterowie udają się do kosmicznego baru, gdzie przy jednym ze stolików siedzi ekipa łudząco podobna to tej z filmu Obcy: 8 Pasażer Nostromo. Nawet jednego z bohaterów, Kane’a, gra ten sam aktor, co w oryginale – John Hurt. W barze znowu wychodzi z niego obcy, jednak tym razem nie umiera od razu, tylko mówi: „O nie, znowu ty?”
  • przed zmianą statku „Spaceball 1” w „Mega Pokojówkę” Dark Helmet mówi: „Przygotować się do przemiany! Jesteście gotowi, Kafka?!”. Przemiana to tytuł wydanej w 1916 roku noweli Franza Kafki.