Dyktator (1940)

W Tomanii do władzy dochodzi Adenoid Hynkel (Charlie Chaplin). Pragnie zawładnąć całym światem, ale na drodze do tego stoi sąsiedni kraj, Austerlich. Planuje inwazję, ale brakuje mu pieniędzy. Próbuje zdobyć pieniądze od żydowskich bankierów. Kiedy oni odmawiają udzielenia pożyczki, postanawia się zemścić na wszystkich Żydach. W tym czasie dyktator zawiera sojusz z Benzino Napalonim, przywódcą Bacterii.

„The Great Dictator” w reżyserii Charliego Chaplina, to film ukazujący w satyrycznym podejściu Adolfa Hitlera, Benito Mussoliniego i ideologię faszyzmu. To pierwszy film dźwiękowy Chaplina. Pomysł na film zrodził się u przyjaciela Chaplina, Alexandra Kordy, który zauważył, że tramp (jego najbardziej znana postać filmowa) jest podobny do Adolfa Hitlera. Sam potem zauważył, że urodził się w tym samym roku co Führer, był starszy tylko o cztery dni i tego samego wzrostu.

Premiera w Stanach Zjednoczonych miała miejsce 14 października 1940 r. We Francji premiera filmu odbyła się w kwietniu 1945 roku, już po wyzwoleniu Paryża. W Hiszpanii film był zakazany aż do 1975 roku, tj. do śmierci Francisco Franco.

tytuł oryginalny: The Great Dictator
produkcja, rok: USA, 1940
kategoria: Dramat, Komedia
czas: 2 godz. 6 min.

Po uruchomieniu odtwarzacza poczekaj kilka sekund, aż pojawi się w prawym górnym rogu znaczek „X”. Kliknij, aby zakończyć reklamę. Miłego oglądania!