Wesprzyj WCU

Czerwony świt (2012)

Wyszkolony żołnierz, Jed Eckert (Chris Hemsworth) powraca do miasteczka Spokane, w stanie Waszyngton, w którym przed laty opuścił młodszego brata, Matta (Josh Peck) i ojca (Brett Cullen). Chłopak pragnie polepszyć relację rodzinne, komplikuje mu to jednak najazd na ich miasteczko przez spadochroniarzy z Korei Północnej. Okazuję się, że wybuchła trzecia wojna światowa. Jed wraz z bratem uciekają do ich rodzinnego domu w lesie. Zabierają ze sobą przyjaciół i decydują się pozostać w ukryciu do czasu gdy wojenny piach opadnie, jednakże młodzi ludzie zostają odnalezieni. Nastolatkowie muszą zdecydować czy chcą przez resztę wojny się ukrywać, czy też działać jak partyzanci, aby odzyskać kraj.

tytuł oryginalny: Red Dawn
produkcja (rok): USA (2012)
kategoria: Akcja
czas: 1 godz. 34 min.


Ciekawostki:

  • W pierwotnej wersji scenariusza Chiny były państwem, które dokonuje inwazji na Stany Zjednoczone. Jednak po protestach ze strony rządu chińskiego, twórcy zmienili agresora na Koreę Północną
  • film kręcono w Detroit, Grand Ledge, Mount Clemens, Harper Woods, Pontiac, Royal Oak (Michigan, USA) oraz Acton (Kalifornia, USA).