Brzdąc (1921)

Jeden z najsłynniejszych filmów mistrza kina niemego, Charlesa Chaplina. „Brzdąc” to pełna humoru, a jednocześnie wzruszająca opowieść o miłości i przywiązaniu. Gdy Włóczęga (dobrze znany chaplinowski bohater) znajduje na swojej ulicy osierocone niemowlę, mimo początkowej niechęci postanawia się nim zaopiekować – wówczas jego życie zmienia się na zawsze. Przez pięć lat Włóczęga i mały John tworzą zgrany duet. Jednak pewnego dnia do ich drzwi puka… matka chłopca.

tytuł oryginalny: The Kid
produkcja (rok): USA (1921)
kategoria: Dramat, Komedia, Niemy
czas: 53 min.

Ciekawostki:

  • Zdjęcia do filmu kręcono w Kalifornii (USA), w miastach: Los Angeles (na Olvera Street kręcono scenę, w której Włóczęga ucieka z Brzdącem, aby ten nie dostał się do sierocińca; część zdjęć kręcono także na La Brea Avenue w Hollywood) oraz Pasadena (most Colorado Street – Włóczęga ratuje niedoszłą samobójczynię)
  • firma produkująca film chciała oszukać Chaplina płacąc mu za ten 6-szpulowy film tak, jak za 2-szpulowy, czyli ok. pół miliona dolarów. Chaplin wywiózł film poza Kalifornię i trzymał go poza stanem tak długo, aż firma zgodziła się zapłacić mu 1,5 miliona dolarów (plus dodatkowe zyski)
  • w 1971 Chaplin dodał do filmu muzykę i poprawił montaż filmu
  • główny temat muzyczny „Brzdąca” został oparty na 6 symfonii Piotra Czajkowskiego.