12 prac Asteriksa (1976)

Rzym ma dość wojny z Galami, która jedynie osłabia rzymską armię. Cezar postanawia więc dać galijskim wojownikom szansę na bezkrwawe zwycięstwo – oto niech wybiorą spośród siebie osobę, która – niczym mityczny Herkules – sprosta 12 pracom, jakie wyznaczy im Cezar. W szranki więc staje Asterix ze swym nieodłącznym towarzyszem Obelixem. Zadanie jednak, jak się okazuje, niekoniecznie są tak proste, jakby się wydawało. Asterix będzie musiał wykazać się nie tylko siłą i sprytem, ale też dużą pomysłowością, nie tylko aby wygrać, ale też aby… nie zwariować.

tytuł oryginalny: Les douze travaux d’Astérix
produkcja (rok): Francja, Wielka Brytania (1976)
kategoria: Animacja, Familijny, Komedia, Przygodowy
czas: 1 godz. 19 min.


Ciekawostki:

  • Film stanowi alternatywną rzeczywistość względem serii komiksów. Rzymianie nie są świadomi istnienia Magicznego Napoju druida Panoramiksa, świat jest o wiele bardziej absurdalny, napchany fantastycznymi elementami (duchy, mówiące szkielety, rzymscy bogowie, podczas gdy w komiksach i innych filmach praktycznie jedynym nadprzyrodzonym elementem była magiczna mikstura), a w przeciwieństwie do trzymającego się wiernie historii komiksu, zakończenie filmu oferuje alternatywny i o wiele bardziej abstrakcyjny przebieg wydarzeń
  • koloseum, do którego trafiają bohaterowie, nie istniało jeszcze za czasów panowania Juliusza Cezara, jak to zostało ukazane w filmie.