Start / Ciekawostki / „Żądza władzy” – prof. Leszek Kołakowski i Bronisław Geremek

„Żądza władzy” – prof. Leszek Kołakowski i Bronisław Geremek

Rok 2007, Uniwersytet Oksfordzki. W niewielkim akademickim barze, przy szklankach z piwem, dyskutowali profesorowie Leszek Kołakowski i Bronisław Geremek. Rozmowa rozpoczyna się od lakonicznego spostrzeżenia jednego z profesorów, że ma władzę nad szklanką ze złocistym trunkiem, bo może nią poruszyć. Zauważa jednocześnie, że nie ten rodzaj władzy będzie istotą tej wymiany myśli, lecz władza ludzi nad ludźmi.

Józef Piłsudski oraz Lech Wałęsa, zdaniem prof. Leszka Kołakowskiego, byli jedynymi polskimi charyzmatycznymi przywódcami minionego stulecia. Posługując się analogią, profesor przywołuje jako przykład francuskiego męża stanu, jakim był Charles de Gaulle. Zauważa, że:

wszyscy ludzie sprawujący władzę, chętnie by widzieli siebie jako charyzmatyczne figury, ale im się to przeważnie nie udaje, a jeśli próbują to robić, to się raczej ośmieszają.

Pojawia się pytanie do prof. Bronisława Geremka o to, jaki zakres władzy jest dobry, a jaki zły? Czy i w jakim zakresie mamy obowiązek moralny władzy słuchać tylko dlatego, że jest władzą?

Jeśli Państwa interesuje dalsza część rozmowy, zachęcam do obejrzenia poniższego 25-minutowego materiału z serii pt. „Rozmowy z Mistrzem”. Zapewniam, ogląda się lekko i przyjemnie.

Przy okazji – profesorowie wspomnieli o eseju LK pt. „O władzy”

Prof. Bronisław Geremek

Polski historyk i polityk, profesor nauk humanistycznych, minister spraw zagranicznych, przewodniczący Unii Wolności, poseł na Sejm, od 2004 do śmierci poseł do Parlamentu Europejskiego. Kawaler Orderu Orła Białego.

W sierpniu 1980 związał się z NSZZ Solidarność, pełnił rolę doradcy. Współautor programu Samorządna Rzeczpospolita. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany i więziony do grudnia 1982. Pełnił następnie funkcję doradcy zdelegalizowanej Solidarności, blisko współpracował z Lechem Wałęsą. W 1983 został ponownie aresztowany pod zarzutem prowadzenia nielegalnej działalności politycznej.

W 1999 w imieniu rządu polskiego złożył dokumenty ratyfikacyjne Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) w depozycie rządu Stanów Zjednoczonych. W 2000 stworzył nową strategię polityki RP wobec Federacji Rosyjskiej. Polegała ona na jednoczesnym wspieraniu demokratycznych dążeń krajów postkomunistycznych oraz pokojowym rozwiązaniu kwestii spornych na linii Warszawa-Moskwa.

Uhonorowany został 23 tytułami doktora honoris causa m.in. przez Uniwersytet Boloński, Uniwersytet w Utrechcie, paryską Sorbonę, Columbia University w Nowym Jorku, Uniwersytet Jagielloński i Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W 1992 został mianowany profesorem wizytującym w Collège de France. Był członkiem Academia Europaea, Pen Clubu, Société Européenne de Culture, Collegium Invisibile oraz licznych towarzystw i stowarzyszeń.

W 2009 owalny dziedziniec w budynku Parlamentu Europejskiego w Strasburgu otrzymał nazwę Agora Bronisław Geremek.

Źródło: Wikipedia

Zachęcam do polubienia:

Wasze komentarze:

O tym już wiesz?

„Tylko nie mów nikomu” i „Kler” – kres zmowy milczenia w Kościele

Oto dwa niezwykle popularne, rodzimej produkcji filmy, które szokują, zaskakują, oburzają, ale nade wszystko otwierają …