Start / Ciekawostki / Test komputera. Szybko i łatwo możesz sprawdzić wydajność swojego PC-ta
Gry - porównaj ceny

Test komputera. Szybko i łatwo możesz sprawdzić wydajność swojego PC-ta

Zdarzyło Wam się nieraz, że jakieś aplikacje, gry komputerowe nie działały? Przyczyn, które powodują powolne działanie sprzętu może być wiele. Wydajność komputera zależy od jakości zainstalowanych w nim podzespołów, takich jak: karta graficzna, procesor, pamięć RAM, dysk twardy, płyta główna itp. Program, który Wam zaprezentuję jest niezwykle prosty w obsłudze, zajmuje zaledwie 5 MB i błyskawicznie przeprowadza test. Nie jest to typowy program do testów. Jego działanie polega na wydobyciu z Waszego komputera niezbędnych danych, parametrów, które po przeprowadzeniu prostych analiz wskaże wyniki i porówna je ze średnią wyników uzyskanych na podobnym sprzęcie – podpowie gdzie leży problem. Średnie wyniki to statystyki milionów komputerów, na których użytkownicy przeprowadzili testy, a które zostały opublikowane na stronie twórcy programu UserBenchMark. Dzięki temu prostemu testowi dowiecie się m.in. jak wypada Wasz komputer na tle innych o podobnych parametrach.

Uruchomienie programu oraz interpretacja wyników

Przyjrzyjmy się krok po kroku co i jak:

UserBenchMark okno startowe.

Po uruchomieniu programu pojawia się takie oto okienko, które informuje czego dotyczyć będzie test. Wśród wymienionych komponentów do porównania są wspomniane: procesor, grafika, stały dysk twardy, pamięć oraz dysk przenośny (jeśli zainstalowany).

Test wydajności karty graficznej.

Dobra wydajność karty graficznej to istotna rzecz przy uruchamianiu gier komputerowych lub aplikacji graficznych (kompilacja filmów, tworzenie animacji). Pod tym kątem uruchomiony zostanie wizualny test wydobywający z podzespołu graficznego co się da, ale bez szaleństw – to nie jest 3DMark.

Wyświetlenie wyników.

 

W pierwszej kolejności na samej górze widzimy średnią ocenę sprzętu w zależności od przeznaczenia (im więcej procent, tym lepiej):

  • Dekstop – zastosowanie ogólne (internet, programy biurowe, mało wydajne aplikacje)
  • Gaming – zastosowanie komputera do celów rekreacyjnych – gier komputerowych
  • Workstation – zastosowanie bardziej profesjonalne, np. w roli serwera

 

Wydajność procesora.

 

Przeanalizujmy przykład wyniku dla procesora. Poza nazwą i jego fabrycznymi parametrami (jak liczba rdzeni, czy taktowanie) dowiadujemy się jak wypada nasz sprzęt na tle innych podobnych. Na zamieszczonym przykładzie ten wynik to 57,8% – czyli taka jest wydajność procesora w stosunku do najlepszego zarejestrowanego wyniku wysłanego przez użytkowników robiących testy na identycznym procesorze (niektórzy podkręcają procesory, tym bym się szczególnie nie przejmował, uznałbym jako ciekawostkę odnośnie tego, ile można z posiadanego procesora jeszcze „wycisnąć”). Przy podanym modelu sprzętu podawana jest także średnia rynkowa cena nowego sprzętu tej marki.


Instalacja programu

Jeżeli jesteście zainteresowani tym programem polecam pobranie go i zainstalowanie. Uwaga: do poznania wyników testu niezbędny będzie działający internet, gdyż wyniki testu wyświetlone zostaną na stronie internetowej autora oprogramowania.

To by było na tyle. Mam nadzieję, że Wam się spodoba. Nie zapominajcie o regularnym czyszczeniu systemu. Do tego celu służy dobrze znany, popularny CCleaner. Oczywiście należy mieć zainstalowany program antywirusowy – złośliwe wyrusy nie tylko wykradają dane, ale mogą też znacząco spowolnić pracę komputera.

Polecajcie ten artykuł Waszym znajomym. Niewykluczone, że ktoś zmaga się z powoli działającym komputerem, a nie wie gdzie leży problem. Ten program może zasugerować jego rozwiązanie.

Nie zapomnijcie polubić:

Wasze komentarze:

Gry - porównaj ceny

O tym już wiesz?

„Przyjaźń” – Agnieszka Holland i prof. Leszek Kołakowski

Jest to kolejna równie interesująca konwersacja profesora z gościem. Tym razem jesienną porą w 2007 …