Start / Ciekawostki / Światowy Szczyt Noblistów z udziałem Lecha Wałęsy i nominacja Jurka Owsiaka

Światowy Szczyt Noblistów z udziałem Lecha Wałęsy i nominacja Jurka Owsiaka

Zgrzeszyłbym mową, uczynkiem i zaniedbaniem, gdyby W Centrum Uwagi nie odnotowało tak ważnego wydarzenia, które miało miejsce w dniach od 2 do 5 lutego. Wczoraj w Bogocie, stolicy Kolumbii, zakończył się XVI Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Jednym z uczestników był nasz rodak b. prezydent Lech Wałęsa, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 roku. W obradach wzięło udział ponad 600 uczestników.

Tegoroczny szczyt poświęcony był najoględniej mówiąc „mowie nienawiści” na tle uprzedzeń rasowych, etnicznych i religijnych. Kailash Sathyarthi, laureat nagrody z 2014 roku, którą przyznano mu – wspólnie z Pakistanką, Malalą Yousafzai – za walkę przeciwko maltretowaniu dzieci oraz o ich prawo do nauki w Indiach, wręczył medal za działalność społeczną amerykańskiej pisarce Kerry Kennedy. Podkreśliła ona w swym przemówieniu, że „światu grozi dziś zniszczenie, a największym zagrożeniem jest nienawiść”. Zwieńczeniem uroczystości był odczyt deklaracji „Karty Kolumbii” przez gospodarza, prezydenta tego kraju Juana Manuela Santosa, który wezwał społeczeństwa obywatelskie do działań na rzecz wyeleminowania broni jądrowej, min przeciwpiechotnych, handlu narkotykami, korupcji oraz „mowy nienawiści” między ludźmi. W tym miejscu warto przypomnieć słowa Mahatmy Gandhiego:

Czy jest jakaś różnica dla pomordowanych, sierot i bezdomnych gdy szalona destrukcja bywa ukrywana pod nazwą totalitaryzmu czy świętym imieniem wolności i demokracji? Zasada oko za oko uczyniłaby wkrótce cały świat ślepym.
Jest wiele powodów, dla których jestem przygotowany na śmierć, ale nie ma żadnego, dla którego gotów byłbym zabić.

Prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos, został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2016 w uznaniu jego zasług w wysiłkach podejmowanych dla zawarcia wewnętrznego pokoju w kraju.

Kolumbia gospodarzem szczytu

Po przeszło 50 latach krwawych walk i trudnych negocjacji pomiędzy rządem a skrajnie lewicową partyzantką FARC (Siły Zbrojne Rewolucji Kolumbijskiej), udało się podpisać porozumienie. Radości nie kryła wspomniana wcześniej pisarka Kerry Kennedy, która z wielką ulgą przyznała, że „stała się dziś oazą optymizmu na świecie”. Poraz kolejny przekonujemy się z jakim trudem budowany jest pokój, a z jaką lekkością przychodzi jego burzenie i tworzenie antagonizmów. Słowa te kieruję do autora słów o „gorszym sorcie”, „elemencie animalnym” etc. do Jarosława Kaczyńskiego.

Nominacja Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla

Ciesze się, że do tego doszło ponieważ w pełni sobie na to zasłużył, zapracował. Kandydaturę do Nagrody Nobla złożył prof. Adam Grzegorczyk (którego dobrze kojarzę z wystąpień w Superstacji) oraz posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt. Posłanka Joanna tłumaczyła dziennikarzom Onetu dlaczego zdecydowała się na tę kandydaturę argumentując tym, że złożenie kandydatury jest formą podziękowania dla Jurka Owsiaka i jego 25-letniej pracy z WOŚP na rzecz zjednywania ludzi ponad podziałami, kierowania organizacją, która cieszy się ogromnym uznaniem wśród Polaków, no i w końcu organizacją, która niesie pomoc potrzebującym.

Pozostaje tylko trzymać kciuki za tę nominację, a nobliście Lechowi Wałęsie życzyć wszystkiego najlepszego w tych niełatwych dla Polski oraz niego samego czasach.

Wasze komentarze:

O tym już wiesz?

Żołnierze wyklęci – okres PRL i III RP

Z racji tego, że w przestrzeni publicznej rozgorzała na nowo dyskusja na temat żołnierzy wyklętych …