„Sprawiedliwość społeczna” – prof. Leszek Kołakowski i Karol Modzelewski

Zapraszam Was do obejrzenia kolejnego odcinka z serii „Rozmowy z Mistrzem” – Oksford, 2007 rok. Czasy wydawać się mogą odległe, ale poruszane przez obu profesorów tematy, ku mojemu zdumieniu, doskonale wpisują się w teraźniejszość, tj. w czasy, kiedy ożywają w Polsce i Europie nacjonalistyczne nastroje, a stery nad państwem ponownie przejął PiS.

Tym razem profesorowie rozsiedli się wygodnie w gmachu biblioteki The Oxford Union Goodman Library (wirtualny spacer). Przez wielkie okna do środka pomieszczenia wpadają orzeźwiające promienie słońca, otoczeni ścianami przytłaczającej liczby tomów bezcennej literatury panowie podejmują rozmowę o sprawiedliwości społecznej – co to właściwie znaczy? – zastanawia się gospodarz prof. Leszek Kołakowski. Dyskusję natychmiast podejmuje jego gość, wspomina pewnego senatora, który z trybuny senackiej oznajmił, że sprawiedliwość społeczna to przeżytek socjalizmu, za co otrzymał gromkie brawa w dużej mierze od działaczy „Solidarności”. Profesor nie krył zdziwienia reakcji zgromadzonych, ale zrozumiał ich postawę, to braki w wykształceniu – wytknął intelektualista. Po tych wspomnieniach sprzed paru dekad profesorowie kontynuują rozmowę i zadają sobie pytanie, czy sprawiedliwość społeczna to państwo opiekuńcze z całym systemem zabezpieczeń socjalnych?

Podczas rozmowy pojawia się m.in. zestawienie pojęć sprawiedliwości społecznej z neodarwinowskim systemem – „kto nie umie pływać, niech tonie”. Czy tak być powinno?

W dalszej części programu profesorowie zastanowią się nad tym, skąd u polityków skłonność do zawłaszczania pojęć, do czego skłonność w przeszłości mieli komuniści, a dzisiaj robi to tzw. radykalna prawica.

Prof. Leszek Kołakowski:

Hasło Polski solidarnej przeciwstawione Polsce liberalnej jest absurdalne, oczywiście.

Te i inne zagadnienia zostaną poruszone w poniższym 25-minutowym materiale filmowym. Gorąco polecam.

Prof. Karol Modzelewski

Polski historyk medwiewista, profesor nauk humanistycznych, członek Polskiej Akademii Nauk, więzień polityczny i jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL. Były senator, Kawaler Orderu Orła Białego.

Co tu dużo pisać… postać wybitna, pomysłodawca nazwy ruchu „Solidarność”, intelektualny filar ruchu pod przewodnictwem Lecha Wałęsy. Był pierwszym rzecznikiem prasowym związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego aresztowany i więziony za próbę obalenia ustroju PRL. Autor licznych publikacji, m.in. Listu otwartago do partii (z Jackiem Kuroniem), Paryż 1966.

W 1990 uzyskał tytuł naukowy profesora. Do 1992 pracował w Instytucie Historii PAN. Pracownik naukowy uniwersytetów na wydziałach historycznych. W późniejszych latach także wiceprezes i członek Prezydium PAN. Posiada członkostwo w Towarzystwie Naukowym Warszawskim.

Posiadacz odznaczeń i wyróżnień, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski przyjętego z rąk prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Wraz z Jackiem Kuroniem odznaczony Orderem Orła Białego.

Zachęcam do polubienia:

O tym już wiesz?

„Przyjaźń” – Agnieszka Holland i prof. Leszek Kołakowski

Jest to kolejna równie interesująca konwersacja profesora z gościem. Tym razem jesienną porą w 2007 …