Start / Ciekawostki / Relacje międzyludzkie okiem fachowca

Relacje międzyludzkie okiem fachowca

Każdego dnia doświadczamy nowych przeżyć, a te wzbudzają w nas rozmaite emocje. Z jednej strony są to zwykłe codzienne sprawy z dawką różnych wrażeń, a z drugiej to media, które epatują nas skrajnymi emocjami, od przemówień polityków przepełnionych nieprzyjemną egzaltacją, przez pełne euforii i zabawy teleturnieje, aż po wstrząsające relacje z konfliktów zbrojnych na świecie.  W artykule tym zastanowimy się czym tak naprawdę są zdrowe emocje i jaki wywierają wpływ na nas oraz nasze otoczenie. W zrozumieniu tych procesów pomoże nam Małgorzata Żółtaszek – trenerka komunikacji empatycznej, pisarka, założycielka firmy Pozytywne Relacje.

Pozytywne relacje w centrum uwagi

Istnieje wiele powiedzeń podkreślających wagę relacji w naszym życiu. Dla mnie ważne jest, abyśmy poruszali się w kategoriach „wagi lekkiej”, a nie „ciężkiej”.

Co mam na myśli?

Relacje, które budujemy z innymi ludźmi mogą nas wpierać lub przytłaczać. Jeśli nas wspierają czujemy się lekko, mamy energię, nasze ciało jest rozluźnione, a na twarzy widnieje uśmiech. Ciężkie relacje wpływają na nas, jak przegrana walka bokserska. Czujemy się zmęczeni, sfrustrowani, zezłoszczeni lub bezsilni.

Czy nam się to jednak podoba, czy nie to my jesteśmy odpowiedzialni za jakość naszych relacji. To my decydujemy, czy wchodzimy na ring z intencją walki, czy szukamy porozumienia. To my decydujemy w jaki sposób odpieramy ciosy przeciwnika. By jednak było to możliwe, musimy być świadomi sami siebie.

Co to oznacza?

By móc wchodzić w relację z drugim człowiekiem, muszę najpierw być w świadomej relacji z samym sobą. Muszę znać siebie. Wiedzieć, czego chcę i co jest dla mnie ważne.

Bardzo pomocna jest w tym empatia, wg Porozumienia bez Przemocy Marshalla Rosenberga (NonViolent Communication – NVC), ponieważ zanim zrozumiem drugiego człowieka muszę zdać sobie sprawę z własnych uczuć i potrzeb. Potrzeby to wszystko to, co napędza nas do działania lub jego braku. Uczucia za to, są wyrazem spełnionych lub niespełnionych potrzeb. Jeśli moje życie układa się tak jak chcę, czuję błogość, spokój i satysfakcję. Dzieje się tak ponieważ mam spełnione ważne dla mnie potrzeby, np. bezpieczeństwa, akceptacji i wsparcia. Gdy czuję złość, gniew, brak energii i wiele innych emocji, które nie są dla mnie „miłe”, oznacza to, że ważne dla mnie potrzeby nie są spełnione.

Dobrze określona potrzeba jest punktem wyjścia do znalezienia służącej mi / nam w relacji strategii. Mogę np. realizować potrzebę bezpieczeństwa na wiele różnych sposobów – zamontować dobre zamki w drzwiach, nie brać udziału w wystąpieniach publicznych, mieszkać w bloku mieszkalnym zamiast w domu na odludziu.

Świadomość samego siebie wspiera nas w budowaniu relacji, ponieważ kładzie na nas odpowiedzialność za realizację własnych potrzeb. Dużo łatwiej jest „dogadać się” z drugim człowiekiem bez przerzucania na niego winy za nasze złe samopoczucie. Naturalnie nie jest to proste, zwłaszcza jeśli tkwimy w relacjach bolesnych, trudnych i tak pogmatwanych, że nikt już nie wie o co chodzi. Można jednak zadać sobie kilka pytań:

  1. Jak się czuję i co jest dla mnie ważne?
  2. Jakie są moje relacje? Czy uskrzydlają mnie, a może przytłaczają?
  3. Co się dzieje w moich relacjach, że czuję „uskrzydlenie” lub „przytłoczenie”? Jakie moje potrzeby są spełnione, a jakie niespełnione?
  4. Na ile moja relacja z innymi ludźmi jest zależna od mojej relacji z samym sobą?

I pamiętajmy słowa Marshalla Rosenberga:

Ludzie nie działają przeciwko sobie, ale by spełnić ważne dla siebie potrzeby.

Budujmy relacje oparte na uczuciach i potrzebach. Niech będą w centrum uwagi.

Małgorzata Żółtaszek

Trenerka komunikacji empatycznej, coach, pisarka, właścicielka firmy Pozytywne Relacje. Prowadzi szkolenia oraz sesje indywidualne w zakresie komunikacji. Wspiera budowanie relacji na wielu płaszczyznach: osobistych (małżeńskich, partnerskich, rodzicielskich) i zawodowych (biznesowych, edukacyjnych). Doświadcza mocy komunikacji empatycznej każdego dnia, zarówno w pracy z klientami, jak i życiu prywatnym.

Więcej informacji: www.pozytywnerelacje.com
Facebook: Pozytywne Relacje – szkolenia, coaching, spotkania autorskie

Nie zapomnijcie polubić!

Wasze komentarze:

O tym już wiesz?

„Przyjaźń” – Agnieszka Holland i prof. Leszek Kołakowski

Jest to kolejna równie interesująca konwersacja profesora z gościem. Tym razem jesienną porą w 2007 …