Raport Freedom House (2019): kryzys sądownictwa w Polsce

Przeglądając raport amerykańskiej organizacji Freedom House w 2019 dowiemy się między innymi, że czwarty rok z rzędu Polska traci punkty w globalnym rankingu wolności i demokracji, przy tym zdobywając najmniej punktów (1/4) w historii demokratycznej Polski za ocenę niezależności sądownictwa. Szczegółowe dane oraz linki do oficjalnego raportu Freedom House dostępne są w niniejszym artykule.

Raport Freedom House 2019

W zeszłym roku, gdy odwiedzaliśmy witrynę omawianej organizacji założonej przez Eleonorę Roosevelt, powitała nas wymowna grafika z napisem „Democracy in Crisis” (demokracja w kryzysie) – o czym W Centrum Uwagi była mowa rok temu – tutaj. Obecnie odwiedzających powita napis „Democracy in Retreat” (demokracja w odwrocie), a tuż pod nim zdanie, w którym mowa o wyzwaniach dla amerykańskiej demokracji, które testują stabilność jej systemu konstytucyjnego i grożą naruszeniem praw politycznych i swobód obywatelskich na całym świecie.

Freedom in the World 2019 – freedomhouse.org

Wróćmy teraz na nasze podwórko. Przyjrzyjmy się jak oceniana jest kondycja wolności i demokracji w Polsce.

Wynik dla Polski w 2019 roku to 84/100 (84 punkty na 100 możliwych) co oznacza utratę 1 punktu rok do roku. W roku 2016 wskaźnik ten dla Polski wynosił 93/100 punktów. Konsekwentnie tracą również Węgry, bliski sojusznik rządzącej partii PiS Jarosława Kaczyńskiego – w 2019 roku przyznano im 70/100 punktów. Ponadto Węgry zostały zdegradowane z kraju o statusie FREE (wolne) do statusu Partly Free (częściowo wolne) – podobny status mają np.: Meksyk, Ukraina, czy Pakistan. Pamiętajmy, że Jarosław Kaczyński czerpie inspiracje od Viktora Orbana, z Węgier właśnie – sprawdź raport nt. Węgier.

Kryzys niezależności sądownictwa w Polsce

Najgorzej w tym raporcie dotyczącym Polski oceniana jest dzisiaj niezależność sądownictwa na 1/4 (tylko 1 na 4 możliwe punkty) – podobny wynik w tej pozycji ma Rosja. Najgorszy możliwy wynik to 0/4, jaki posiadają np. Korea Północna, czy Białoruś.

Skąd tak niska nota dla Polski? W raporcie (punkt F1) czytamy, że tak niska ocena to skutek zamachu na Trybunał Konstytucyjny, który został całkowicie upolityczniony (niezależnego prezesa prof. Andrzeja Rzeplińskiego zastąpiła z nadania partyjnego PiS sędzia mgr Julia Przyłębska – małżonka ambasadora w Niemczech, Andrzeja Przyłębskiego). Kolejne przyczyny determinujące ocenę, to stosunek do niezależnej prezes Sądu Najwyższego i próby jej usunięcia – mowa o prof. Małgorzacie Gersdorf. Także sytuacja w KRS nie przeszła niezauważenie oraz nietransparentne metody powoływania nowych sędziów.

Chciałoby się zapytać: podążając wyraźnie niedemokratyczną drogą, dokąd ten rząd nas doprowadzi?

Źródło:
Freedom House – Freedom in the World 2019
Freedom House – Poland raport 2019

Zobacz również: Węgry: bank sterowany przez Putina otwiera siedzibę w Budapeszcie

O tym już wiesz?

„Przyjaźń” – Agnieszka Holland i prof. Leszek Kołakowski

Jest to kolejna równie interesująca konwersacja profesora z gościem. Tym razem jesienną porą w 2007 …