Radio Maryja bezpieczną ostoją dla pedofila z Tylawy

W artykule tym przypomnimy sobie sprawę pedofila z Tylawy, który dostał zatrudnienie w mediach o. Tadeusza Rydzyka. Sprawa ta dzisiaj nabiera szczególnego znaczenia po tym, jak media redemptorysty z Torunia stanęły w obronie biskupa Janiaka tuszującego pedofilię w Kościele. O przypadkach pedofilii w Kościele dowiedzieć się mogliśmy z filmów dokumentalnych braci Sekielskich pt. „Zabawa w chowanego” oraz „Tylko nie mów nikomu”, w których ofiary pedofilów opowiadają o swoich traumatycznych przeżyciach i bezkarności przestępców w sutannach.

Ksiądz pedofil z Tylawy w Radiu Maryja

Rok temu media przypomniały nam sprawę księdza Michała M., który w 2004 roku został skazany za czyny pedofilskie wobec sześciu dziewczynek z Tylawy. Jego sprawę prowadziła prokuratura kierowana przez Stanisława Piotrowicza (do niedawna poseł PiS, obecnie sędzia TK). Rok temu mogliśmy dowiedzieć się z reportażu TVN24, że jak gdyby nic zakonnik nadal odprawia msze i prowadzi piątkową audycję różańcową w Radiu Maryja.

W obronie księdza pedofila wystąpił m.in. abp Józef Michalik:

Więcej na TVN24: „Brał na kolana i ściskał, aż się trząsł”. Sprawa księdza z Tylawy

Media Rydzyka w obronie biskupa Janiaka

Biskup Edward Janiak to jeden z negatywnych bohaterów najnowszego filmu dokumentalnego braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Zdaniem poszkodowanych miał tuszować przynajmniej trzy powszechnie znane przypadki pedofilii w Kościele. W obronie biskupa wystąpił o. Tadeusz Rydzyk oraz jego media stosując niezbyt wyszukany szantaż moralny, jakoby wystosowane oskarżenia wobec biskupa były bezpodstawnymi atakami i wyrazem braku patriotyzmu.

Niedługo po emisji najnowszego filmu Sekielskich, prymas abp Wojciech Polak poinformował, że sprawę bpa Janiaka zgłasza Watykanowi. Prymas stwierdził m.in.:

Nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży (…) niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne.

Prymas Wojciech Polak poprosił proboszczów, aby ci w swoich parafiach wywiesili plakaty z informacją o telefonie wsparcia dla ofiar wykorzystywania seksualnego w Kościele. Media o. Tadeusza Rydzyka podważają słowa hierarchy i bojkotują akcję.

OKO.press poinformowało, że za sprawą decyzji Watykanu wszczęto wstępne dochodzenie, którym pokierować ma abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Czy tym razem Kościół wykaże się rzetelnością, przyzwoitością i wyciągnie wnioski z popełnianych błędów? Czy Kościół dostrzeże pokrzywdzonych, zamiast tylko wymyślać, jak zatuszować kolejną niewygodną sprawę?

Źródła:
TVN24 – „Brał na kolana i ściskał, aż się trząsł”. Sprawa księdza z Tylawy
OKO.press – Rydzyk broni biskupa Janiaka: „Nie atakujcie! Jesteście zabójcami, rzucając różnymi słowami”
Interia – „Zranieni w Kościele”. Media o. Rydzyka odwrotnie niż prosi prymas
YouTube – Zabawa w chowanego

Zobacz również: „Tylko nie mów nikomu” i „Kler” – kres zmowy milczenia w Kościele

O tym już wiesz?

„Przyjaźń” – Agnieszka Holland i prof. Leszek Kołakowski

Jest to kolejna równie interesująca konwersacja profesora z gościem. Tym razem jesienną porą w 2007 …