Start / Ciekawostki / Pierwszy model polskiego supersamochodu Hussarya Arrinera sprzedany!

Pierwszy model polskiego supersamochodu Hussarya Arrinera sprzedany!

Długo na tę chwilę czekaliśmy. Dnia 25 stycznia producent tego superautka pochwalił się na oficjalnym profilu informacją o sprzedaży pierwszego pojazdu. Była to długo oczekiwana wiadomość nie tylko przez producenta, ale i fanów firmy, która od lat pokłada starania w odbudowę polskiej marki z branży samochodowej. Od lat mamy już czym się pochwalić na arenie międzynarodowej jeśli chodzi o pojazdy większego „kalibru”, jak polskie autobusy, traktory, tramwaje czy nowoczesne lokomotywy. Brakowało jednak samochodu osobowego. Szlak na tej drodze jako pierwszy przeciera sportowy samochód Arrinera Hussarya.

Historia

Pomysł na stworzenie takiego pojazdu pojawił się w 2008 roku. Osiem lat trwały testy prototypów i dochodzenie do osiągnięcia najbardziej optymalnych rozwiązań dla powstającego od zera projektu. Poza pracami nad samym samochodem, wiele starań włożono w analizę rynku, po którego dogłębnych badaniach zdecydowano się na model pojazdu wyścigowego klasy GT. Nazwa również nie jest przypadkowa, bo nawiązuje do polskiej średniowiecznej jazdy konnej tzw. husarii, należacej do autoramentu narodowego.

Pierwszy prototyp zaprezentowano pierwszym akcjonariuszom oraz inwestorom 9 czerwca 2011 roku, a pierwsza próbna jazda prototypem miała miejsce 17 maja 2011. Dnia 1 kwietnia 2014 roku zaprezentowano w wersji 3D finalny model samochodu.

Długo oczekiwany rok 2016 był rokiem, w którym po raz pierwszy zaprezentowano go na targach Autosport w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

Pół roku później w czerwcu producent Arrinera Automotive otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w prestiżowym Festiwalu Prędkości w Goodwood, gdzie Arrinera Hussarya GT startująca w klasie superaut, była pierwszym polskim samochodem na tej imprezie.

W tej chwili można składać zamówienia na samochód wyścigowy Arrinera Hussarya GT3, a do końca 2017 pojawi się nowy, ekstremalny model trackdayowy, dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Jak się nietrudno domyślić, największą wartość kolekcjonerską będą miały pojazdy z pierwszymi numerami seryjnymi.

Krótka relacja TopGear Polska:

Pierwsza sprzedaż

Informacja o pierwszej sprzedaży pojawiła się 25 stycznia br. Dla firmy, ale i Polaków jest to bez wątpienia historyczna chwila. Teraz czekamy na miejski model samochodu. Do dzieła!


Oficjalna witryna: Arrinera S.A.

Nie zapomnijcie polubić:

Wasze komentarze:

O tym już wiesz?

„Przyjaźń” – Agnieszka Holland i prof. Leszek Kołakowski

Jest to kolejna równie interesująca konwersacja profesora z gościem. Tym razem jesienną porą w 2007 …