Oksford: wPolityce i Pikio rozpowszechniają śmieciowe informacje, fake-newsy

Uniwersytet Oksfordzki przeprowadził badania przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Przedmiotem badań było rozprzestrzenianie dezinformacji w badanych krajach Europy oraz jakości kolportowanych treści. Jak wynika z przeprowadzonych wnikliwych analiz, Polska nie wypada najlepiej. Na liście mediów o fatalnej jakości dziennikarstwa, któremu towarzyszy rozpowszechnianie fałszywych informacji znalazły się takie tytuły, jak np. kojarzona z partią Jarosława Kaczyńskiego „wPolityce”, czy „Pikio” ulubiony tytuł Janusza Korwin-Mikkego.

Oxford Internet Institute – analiza

Badania trwały od 5 kwietnia do 20 kwietnia. Przeanalizowano 584 tys. tweetów od blisko 188 tys. unikalnych użytkowników. Posty w liczbie 138 tys. zawierały linki odsyłające do 5774 unikalnych, opiniotwórczych  stron internetowych. W podjętych badaniach wyszczególniono piątkę najpopularniejszych witryn, do których odnosiły się dezinformujące wpisy w poszczególnych krajach – czytamy na oficjalnej stronie Oxford Internet Institute.

Najważniejsze uwagi:

  •  z przebadanych wpisów Twittera 4 proc. kierowały do fałszywych informacji, albo rosyjskich źródeł. Polska znalazła się w niechlubnej czołówce z wynikiem 21 proc.
  • w Polsce na 1 junk newsa przypadało jedynie 0,6 rzetelnego newsa (obrazek obok)
  • na Facebooku, o ile większość użytkowników powołuje się na media mainstreamowe, zdarza się jednak, że tzw. indywidualne „junk news” (śmieciowe newsy) bywa, że popularnością przewyższają profesjonalne, rzetelnie napisane artykuły
  • największą popularnością „junk news” cieszą się wśród populistycznych tytułów następujące, wiodące tematy: antyimigracyjne, islamofobiczne, czy eurosceptyczne, albo wprost antyunijne

Poniższa tabelka zawiera listę mediów najbardziej wprowadzających swoich czytelników w błąd w poszczególnych krajach – wśród nich znajdują się: wPolityce, Pikio, Publiszer itp. (5 kwiecień – 5 maj 2019)


Wśród najbardziej rzetelnych Oxford Internet Institute wymienia: TVN24, Wyborcza, Bankier, Kresy, wGospodarce (tabela poniżej)


Naukowcy zwracają uwagę, że treści niskiej jakości (junk news) nacechowane emocjonalnie, mogą mieć istotny wpływ na debatę publiczną, a także na wynik wyborów. Wszechobecna dezinformacja (fake news) dopełnia stan, w którym ulega pogorszeniu sytuacja społeczno-polityczna kraju. Badacze zauważają przy tym, że wysokiej jakości treści dostarczali nie tylko profesjonalni uczestnicy branży medialnej, ale również organizacje i indywidualni użytkownicy, w ramach społeczeństwa obywatelskiego.

Oxford Internet Institute (OII) – jest multidyscyplinarnym działem nauk społecznych i informatycznych, zajmującym się badaniem informacji, komunikacji i technologii. Jest częścią Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Oksfordzie w Anglii. Dział prowadzi badania i uczy zrozumienia życia online, w celu kształtowania badań, polityki i praktyki w Internecie.

Źródła:
– Oxford Internet Institute: Junk News during the EU Parliamentary Elections
– Oxford Internet Institute (analiza, PDF): Junk News During the EU Parliamentary Elections: Lessons from a Seven-Language Study of Twitter and Facebook
– CNBC: ‘Junk news’ gets massive engagement on Facebook ahead of EU elections, study finds

Zobacz również: Demokracja w Polsce w odwrocie. Raporty Freedom House oraz Reporters Without Borders

O tym już wiesz?

„Przyjaźń” – Agnieszka Holland i prof. Leszek Kołakowski

Jest to kolejna równie interesująca konwersacja profesora z gościem. Tym razem jesienną porą w 2007 …