Mapa zachorowań na koronawirusa w Polsce i na świecie

Zapewne podobnie jak ja zainteresowani jesteście przebiegiem rozwoju epidemii w Polsce i na świecie. Dzięki zamieszczonej tu interaktywnej mapie, będzie można na bieżąco śledzić progres (lub regres) rozprzestrzeniania się wirusa, poznamy liczbę potwierdzonych zachorowań w poszczególnych regionach świata, ofiary śmiertelne choroby oraz wyzdrowienia.

Czym jest koronawirus i jakie są jego objawy?

Nie jest prawdą, że jest to nowy typ choroby. Naukowcy do tej pory mieli do czynienia z 7 różnymi rodzajami koronawirusa. Średnio raz na 10 lat pojawia się nowa odmiana wśród ludzi, która wywołuje rozmaite choroby układu oddechowego. Nie ma lekarstwa, ani szczepionki przeciwko COVID-19. Lekarze jednak stosują znane do tej pory leki, które pomagają leczyć jedynie objawy wywołane wirusem.

Do najczęstszych objawów choroby zaliczają się: gorączka, męczący kaszel, uczucie duszności lub problemy z oddychaniem. Czasami pojawiają się bóle mięśniowe, a w poważnych przypadkach dochodzi do zapalenia płuc i niewydolności oddechowej (dlatego tak istotną rolę mogą odegrać respiratory – także te, od wielu lat podarowywane szpitalom przez WOŚP).

Mapa zachorowań na koronowirusa, dane liczbowe – świat

Poniżej znajdują się wspomniane dane liczbowe (Totals, World, US), wykresy (Plots) oraz aktualizowana na bieżąco mapa (Map). Klikając poniżej w zakładkę „Map” ujrzymy mapę ze wszystkimi potwierdzonymi przypadkami zachorowań. Natomiast w zakładce „US” ukażą nam się statystyki ze Stanów Zjednoczonych.

Słowem wyjaśnienia:

Total Cases – suma przypadków zachorowań na całym świecie od początku trwania pandemii
Total Deaths – suma przypadków śmiertelnych
Countries/regions – regiony objęte pandemią

Gdy włączymy mapę (Map), po kliknięciu na jedno z czerwonych kółek, ukażą nam się dane dotyczące wybranego regionu świata. Rozmiary okręgów określają wielkość przypadków zachorowań. Tak oto na tę chwilę, gdy piszę ten artykuł, znanych jest 149 292 przypadki zachorowań na świecie, 5609 osób zmarło oraz 72 042 przypadki wyzdrowienia.

Koronawirus (COVID-19) w Polsce

Przyjrzyjmy się stale aktualizowanym wskaźnikom udostępnionym przez Ministerstwo Zdrowia:

Dnia 4. marca zidentyfikowano pierwszy przypadek zachorowania na koronowirusa w Polsce. W chwili, gdy piszę ten artykuł, znane w Polsce są 93 potwierdzone przypadki zachorowań, a 2 osoby zmarły.

Unia Europejska wesprze Polskę w walce z koronawirusem kwotą 7,4 mld euro. Środki pochodzić będą z funduszu zwanego Inicjatywą Inwestycyjną w Reakcji na Koronawirusa (Coronavirus Response Investment Initiative), który ma liczyć w sumie 37,3 mld euro, a Polska będzie największym jego beneficjentem.

Także WOŚP Jerzego Owsiaka zadeklarowała pomoc. Pokojowe Patrole działajace przy sztabach oraz wolontariusze organizacji będą udzielać pomocy potrzebującym, np. przy robieniu zakupów.

Zapobieganie, zalecane środki ostrożności, leki

Należy wiedzieć, że na tę chwilę nie ma jeszcze lekarstwa przeciwko koronowirusowi SARS-CoV-2. Niedostępne są też leki hamujące namnażanie się tego wirusa. Lekarze stosują dotychczas znane leki, które pomagają zwalczyć objawy choroby wirusowej (leczenie objawowe). Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał pozytywną decyzję w sprawie dopuszczenia do leczenia zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 lekiem o nazwie Arechin. To produkt polskiej firmy Adamed.

Okazało się, że zawarta w leku chlorochinina przynosi pozytywny efekt leczniczy przy zapaleniu płuc związanym z COVID-19. Samego wirusa jednak nie uszkodliwia.

Ponieważ wirus przenosi się drogą kropelkową, unikajmy zatłoczonych miejsc, zachowajmy przynajmniej metr odstępu od innych osób, myjemy ręce, bo to one mogą być nośnikiem wirusa, gdy wcześniej np. dotykaliśmy klamek, poręczy w miejscach publicznych. Jeśli nie musimy, nie wychodzimy do sklepu. Lepiej zostać w domu także w niedzielę. Episkopat Polski ogłosił dyspensę na okoliczność epidemii, czyli zwolnienie z obowiązku pojawienia się na mszy w niedzielę.

800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Źródła:
Interaktywna mapa zachorowań – John Hopkins University
Wirtualna Polska – Koronawirus w Polsce. Jest lek, który pomoże zakażonym. To produkt polskiej firmy
Ministerstwo Zdrowia – Koronawirus – co musisz wiedzieć?

O tym już wiesz?

„Przyjaźń” – Agnieszka Holland i prof. Leszek Kołakowski

Jest to kolejna równie interesująca konwersacja profesora z gościem. Tym razem jesienną porą w 2007 …