Ambasada USA w Warszawie wywiesiła flagi LGBT

W dniu dzisiejszym z profilu Twittera mogliśmy dowiedzieć się, że Ambasada USA w Warszawie dołączyła do globalnej kampanii na rzecz walki z dyskryminacją osób o orientacji homoseksualnej. Wcześniej głos w tej sprawie zabrał również prezydent Donald Trump.

Miesiąc Dumy

Miesiąc Dumy jest to coroczna uroczystość odbywająca się w miastach Stanów Zjednoczonych oraz na całym świecie. Przyjęło się, że w czerwcu odbywają się parady celebrujące tożsamość i dumę ze swej orientacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Upamiętniają one zamieszki Stonewall z dn. 28 czerwca 1969 r.

Niespełna miesiąc temu głos w sprawie zabrał prezydent Donald Trump:

W związku z obchodami Miesiąca Dumy LGBT i uznaniem wyjątkowego wkładu osób LGBT w nasz wielki naród, stańmy również solidarnie z wieloma osobami LGBT, które mieszkają w dziesiątkach krajów na całym świecie, które karzą, więzią, a nawet wykonują egzekucje osób ze względu ich orientacji seksualnej…


Dzisiaj w poniedziałek także Ambasada USA w Warszawie poinformowała, że przyłącza się do globalnej kampanii na rzecz „dekryminalizacji homoseksualizmu”:


Ambasada USA raport

Ambasada w corocznym raporcie odnotowała, że w 2018 roku w związku z Aktami przemocy, dyskryminacji i inne przejawów nadużyć na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej Rzecznik Praw Obywatelskich kontynuuje pracę w sprawach dotyczących praw człowieka osób LGBTI. Ponadto zauważa, że „Organizacje pozarządowe oraz politycy odnotowali rosnącą akceptację osób LGBTI w społeczeństwie, ale stwierdzili również, że dyskryminacja nadal była powszechna w szkołach, w pracy, szpitalach i przychodniach. Pojawiły się doniesienia o społecznej dyskryminacji osób LGBTI; organizacje pozarządowe twierdziły, że większości incydentów nie zgłaszano” – możemy przeczytać w upublicznionym raporcie.

LGBT w Polsce

Bez wątpienia w Polsce twarzą walki na rzecz równouprawnienia i tolerancji osób LGBT jest wieloletni działacz społeczny i polityk Robert Biedroń, lider partii Wiosna.

Zarówno Robert Biedroń jak i Ambasada USA zajmują identyczne stanowisko. Sprzeciwiają się działalności takich akcji, z jakimi mieliśmy do czynienia lata temu, sprowokowane przez ruchy nacjonalistyczne – w tym tzw. Marsz Niepodległości organizowany przez nacjonalistyczne ruchy: Młodzież Wszechpolską oraz Obóz Narodowo-Radykalny (ONR).

Źródła:
Ambasada USA – Raport o stanie praw człowieka 2018 r. Polska
Wikipedia – Stonewall (zamieszki)

O tym już wiesz?

„Przyjaźń” – Agnieszka Holland i prof. Leszek Kołakowski

Jest to kolejna równie interesująca konwersacja profesora z gościem. Tym razem jesienną porą w 2007 …