W dniu dzisiejszym z profilu Twittera mogliśmy dowiedzieć się, że Ambasada USA w Warszawie dołączyła do globalnej kampanii na rzecz walki z dyskryminacją osób o orientacji homoseksualnej. Wcześniej głos w tej sprawie zabrał również prezydent Donald Trump.
Miesiąc Dumy
Miesiąc Dumy jest to coroczna uroczystość odbywająca się w miastach Stanów Zjednoczonych oraz na całym świecie. Przyjęło się, że w czerwcu odbywają się parady celebrujące tożsamość i dumę ze swej orientacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Upamiętniają one zamieszki Stonewall z dn. 28 czerwca 1969 r.
Niespełna miesiąc temu głos w sprawie zabrał prezydent Donald Trump:
W związku z obchodami Miesiąca Dumy LGBT i uznaniem wyjątkowego wkładu osób LGBT w nasz wielki naród, stańmy również solidarnie z wieloma osobami LGBT, które mieszkają w dziesiątkach krajów na całym świecie, które karzą, więzią, a nawet wykonują egzekucje osób ze względu ich orientacji seksualnej…
As we celebrate LGBT Pride Month and recognize the outstanding contributions LGBT people have made to our great Nation, let us also stand in solidarity with the many LGBT people who live in dozens of countries worldwide that punish, imprison, or even execute individuals….
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 31 maja 2019
Dzisiaj w poniedziałek także Ambasada USA w Warszawie poinformowała, że przyłącza się do globalnej kampanii na rzecz „dekryminalizacji homoseksualizmu”:
W związku z ogłoszeniem przez @POTUS Miesiąca Dumy LGBT: https://t.co/DhM3SIWTww, nasza ambasada przyłącza się do globalnej kampanii na rzecz dekryminalizacji homoseksualizmu 🌈🌈 pic.twitter.com/KrWlEq6esb
— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) 24 czerwca 2019
Ambasada USA raport
Ambasada w corocznym raporcie odnotowała, że w 2018 roku w związku z Aktami przemocy, dyskryminacji i inne przejawów nadużyć na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej Rzecznik Praw Obywatelskich kontynuuje pracę w sprawach dotyczących praw człowieka osób LGBTI. Ponadto zauważa, że „Organizacje pozarządowe oraz politycy odnotowali rosnącą akceptację osób LGBTI w społeczeństwie, ale stwierdzili również, że dyskryminacja nadal była powszechna w szkołach, w pracy, szpitalach i przychodniach. Pojawiły się doniesienia o społecznej dyskryminacji osób LGBTI; organizacje pozarządowe twierdziły, że większości incydentów nie zgłaszano” – możemy przeczytać w upublicznionym raporcie.
LGBT w Polsce
Bez wątpienia w Polsce twarzą walki na rzecz równouprawnienia i tolerancji osób LGBT jest wieloletni działacz społeczny i polityk Robert Biedroń, lider partii Wiosna.
Z armaty do tęczy.
Mniejszości w Polsce padają ofiarą prawicowej krucjaty ideologicznej, a instytucje polskiego państwa występują jako zbrojne ramię takich skrajnych organizacji jak Ordo Iuris. @K_Smiszek i i Dan Van Raemdonck dla @gazeta_wyborcza https://t.co/e52bKpndWU— Robert Biedroń (@RobertBiedron) 8 listopada 2018
Zarówno Robert Biedroń jak i Ambasada USA zajmują identyczne stanowisko. Sprzeciwiają się działalności takich akcji, z jakimi mieliśmy do czynienia lata temu, sprowokowane przez ruchy nacjonalistyczne – w tym tzw. Marsz Niepodległości organizowany przez nacjonalistyczne ruchy: Młodzież Wszechpolską oraz Obóz Narodowo-Radykalny (ONR).
Źródła:
Ambasada USA – Raport o stanie praw człowieka 2018 r. Polska
Wikipedia – Stonewall (zamieszki)