Start / Ciekawostki / „100 lat piękna” – ewolucja mody w Polsce na tle historycznych wydarzeń

„100 lat piękna” – ewolucja mody w Polsce na tle historycznych wydarzeń

Drodzy Panie, Panowie nie zapominajmy, że rok 2018 jest rokiem Praw Kobiet (w czerwcu 2017 Sejm tak ustanowił z inicjatywy posłów z Nowoczesnej). Karolina Żebrowska wpisując się w ten szczególny dla kobiet rok, przygotowała krótki film „100 Years of Beauty – Poland”, w którym prezentuje jak zmieniała się moda w ostatnim stuleciu w naszym kraju.

Czekałam na polską wersję tak długo, że aż zrobiłam ją sama. W internecie pojawiły się już różne „edycje” – amerykańska, hinduska, rosyjska, ale ja miałam wrażenie, że polska byłaby zupełnie inna – głównie dlatego, że przez ostatnie stulecie nie mieliśmy zbyt wiele okazji, by wyglądać modnie.

Starałam się wybrać te wydarzenia lub nastroje społeczne, które mogły w jakiś sposób wpłynąć na dużą liczbę kobiet w naszym kraju (choć oczywiście nie wszystkie!). Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy lata 50. spędzili w więzieniu, a lata 70. na ulicznych protestach. Poza tym, kolejną trudnością było wybranie jednej sylwetki na każdą dekadę, zwłaszcza po latach 60., kiedy ludzie zaczęli ubierać się w różnych stylach i równie modne było założenie skórzanej kurtki, co eleganckiego żakietu i kapelusza. Mam nadzieję, że mimo to udało mi się sportretować choć ułamek tego, jak wyglądały Polki w ubiegłym stuleciu.

Karolina kręci filmy dotyczące różnych wydarzeń, które miały miejsce w Polsce, np. uzyskanie praw kobiet w 1918 roku, antyrządowe protesty w latach ’70, czy o zmianach jakie zaszły po upadku komunizmu. Przyznać trzeba, że wie jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Na YouTube można przyjrzeć się jej innym  kreacjom.

Uchwała dot. ustanowienia 2018 rokiem Praw Kobiet

W tym miejscu warto przypomnieć brzmienie uchwały:
„28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski, Tymczasowy Naczelnik Państwa, podpisał dekret (…). Określono, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. W art. 7 stwierdzono, że wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze. Ta decyzja (…) wynikała z polskiej tradycji republikańskiej, w której kobiety miały usankcjonowaną prawnie podmiotowość. Odrodzona Rzeczpospolita zapewniła im pełnię praw wyborczych.”

Uchwała wyrażała także uznanie pierwszym polskim parlamentarzystkom: Gabrieli Balickiej, Jadwidze Dziubińskiej, Irenie Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Annie Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej i Franciszce Wilczkowiakowej oraz „wszystkim orędowniczkom walki o równouprawnienie”.

A jak wyglądał przebieg głosowania w minionym roku? Przeciw tej uchwale głosowało 18 parlamentarzystów (12 z PiS, 4 z Kikuz’15 oraz 2 niezrzeszonych) m.in.: Krystyna Pawłowicz, Dominik Tarczyński, Beata Mateusiak-Pielucha, Krystyna Wróblewska, Janusz Śniadek, Jacek Wilk. Wstrzymało się 11 posłów.

Posłanka Agnieszka Pomaska (PO) skomentowała głosy sprzeciwu w następujący sposób:


Zachęcam do polubienia strony:

Wasze komentarze:

O tym już wiesz?

„Przyjaźń” – Agnieszka Holland i prof. Leszek Kołakowski

Jest to kolejna równie interesująca konwersacja profesora z gościem. Tym razem jesienną porą w 2007 …